Kolorowe palmy w Szczawnicy, Szlachtowej i Jaworkach

Fot. AS 2016.03.21 10:54 / news / czytano 3206 / opinie 0

Niedzielę Palmową uczczono we wszystkich położonych na terenie Gminy Szczawnica parafiach. W kościołach i wokół nich było kolorowo, tradycyjnie i tłumnie.

Niedzielę Palmową, zwaną inaczej kwietną, kościół katolicki obchodzi na pamiątkę wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W tym dniu podczas mszy św. czyta się lub śpiewa Mękę Pańską czyli fragment Ewangelii, którego tematyka związana jest z pojmaniem i śmiercią krzyżową Jezusa.

Poprzedzający pojmanie, uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy, mieszkańcy przypienińskich miejscowości uczcili tłumnie przybywając do świątyń, ubrani w stroje regionalne. Odpowiedzieli tym samym na apel proboszczów, którzy prosili o zaakcentowanie góralskiej tradycji. Przyniesione do świątyń i poświęcone palmy mogły wziąć udział w konkursach. Oceniano je w różnych kategoriach np. palma najwyższa, najpiękniejsza lub najbardziej tradycyjna. Wybór zwycięzców nie był łatwy.

W Szlachtowej, w trakcie obrad jury pojawiła się nowa kategoria - palma inspirowana góralszczyzną. Palmę najwyższą wykonali członkowie zespołu Szlachtowianie. W Jaworkach senator RP Jan Hamerski poza konkursem przyznał własną nagrodę Zosi Szczepaniak za palmę przystrojoną od góry kolejno w kolory patriotyczne, maryjne i papieskie. W Szczawnicy konkurs palm jak co roku organizowała parafia wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Związkiem Podhalan, pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica.

Ta chłodna marcowa niedziela stała się dzięki palmom i strojom góralskim barwna i niezapomniana.

Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij