Kredyt na mieszkanie - wszystko, co musisz o nim wiedzieć (art. sponsorowany)

Fot. 2020.06.17 11:48 / news / czytano 2307 / opinie 0

Jeżeli marzysz o własnych czterech kątach, ale brakuje ci gotówki na zakup mieszkania, na rynku funkcjonują rozmaite produkty finansowe, które pomogą ci zrealizować cel.

Do dyspozycji masz kredyty hipoteczne, mieszkaniowe, gotówkowe i wiele innych. Sprawdź, jaka opcja będzie dla Ciebie najbardziej korzystna i dowiedz się więcej o zmianach w udzielaniu pożyczek, które nastąpiły po wybuchu epidemii koronawirusa...

1.Kredyt, a wkład własny
2.Rodzaje kredytowania
3.Zmiany w przyznawaniu kredytów 

Kredyt, a wkład własny

O kredyt na mieszkanie można starać się w rozmaity sposób. Rosnące ceny nieruchomości spowodowały, że pożyczkami interesuje się coraz więcej osób. I nie chodzi tutaj tylko o tych, którzy nie są w stanie pokryć 100% wartości nieruchomości. Nawet osoby o nieco większej zasobności portfela niekiedy wolą wziąć kredyt z wkładem własnym i zdecydować się na opłacanie rat. Jest to najczęściej spotykane wśród podnajmujących mieszkania. Mówiąc o wkładzie własnym musimy zwrócić uwagę na fakt, że może on nieznacznie różnić się w zależności od oferty danego banku, jednak jego minimalna wysokość to 20% wartości nieruchomości. 

Co istotne, wkład własny nie musi być stricte pieniężny. Banki oferują rozmaite zamienniki, które nie wymuszają na przyszłym kupującym zdobycia dodatkowych środków finansowych. Są to, między innymi:

wpis do hipoteki nieruchomości będącej przyszłą własnością kupującego,
poniesione już wcześniej koszty, takie jak koszt kupna działki czy rozpoczęcia budowy domu,
prowizja dla banku za udzielenie kredytu,
środki zgromadzone na Indywidualnych Kontach Emerytalnych, IKE lub IKZE,
dodatkowy kredyt gotówkowy czy pożyczka z innego źródła

Tutaj musimy zaznaczyć, że im większy wkład własny, tym niższe koszty kredytu. Dobrze o tym pamiętać w czasie podejmowania decyzji o wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. 

Rodzaje kredytowania

Najczęstszą formą pomocy dla osób, które starają się o własne M są wspomniane kredyty hipoteczne. Pozwalają na pobranie dużych kwot, do kilkuset tysięcy złotych. Istnieją również inne formy kredytowania, takie jak popularne pożyczki gotówkowe. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które na swoim koncie zgromadziły już oszczędności, wystarczające na pokrycie większości kosztów związanych z zakupem nieruchomości czy kupnem domu. W celu dobrania dopasowanej oferty kredytowej, najlepiej jest skonsultować się z bankiem lub skorzystać z dostępnych w sieci porównywarek kredytowych, aby zapoznać się z obecnymi możliwościami. 

Poza rodzajami kredytowania istotny jest też wiek przyszłego klienta. Banki decydują się na podpisanie umowy kredytowej z osobami między 18, a 70 rokiem życia, choć istnieją wyjątki od tej reguły. Dolna granica w kilku bankach wynosi 20 i 21 lat. Jeżeli zaś chodzi o charakter i staż pracy, dla banku najbardziej korzystna jest umowa o pracę na czas nieokreślony i zatrudnienie wynoszące minimum 3 do 6 miesięcy. Dla umów na czas określony jest to 6 miesięcy, dla umów cywilno-prawnych z wyrównanymi dochodami również pół roku, a dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą jest to 12 miesięcy. 

Zmiany w przyznawaniu kredytów

Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa znacząco wpłynął na gospodarkę, a co za tym idzie, również na proces przyznawania kredytów hipotecznych. Banki zaostrzyły zasady przyznawania kredytów, wykluczając pewne grupy, podnosząc marżę i zmieniając wysokość wkładu własnego. Nie oznacza to jednak, że o kredycie możesz zapomnieć. Nadal można o niego wnioskować, trzeba jedynie uzbroić się w cierpliwość i dokładnie zapoznać z nowymi zasadami. Niektóre instytucje finansowe podniosły wkład własny o 10%. W przypadku marży, ta wzrosła o około 2%. 
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij