Krościenko: Ludzie, nie liczby - wydobyli z zapomnienia...

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2018.06.18 21:26 / news / czytano 2759 / opinie 0

Po 76 latach upamiętniono żydowskich mieszkańców zamieszkujących gminę Krościenko nad Dunajcem, Szczawnicy, Ochotnicy i okolicznych miejscowości. Dzięki projektowi Ludzie, nie liczby udało się z imienia i nazwiska wydobyć z zapomnienia zamordowanych tutaj w 1942 roku mieszkańców narodowości żydowskiej.

Projekt Ludzie, nie liczby koordynował Dariusz Popiela - znany sportowiec, olimpijczyk, pasjonat historii Żydów polskich. Żydowska społeczność w Krościenku przed wojną liczyła blisko 300 osób. Odsłonięta w niedzielę tablica ukazała 256  imion i nazwiska zamordowanych kobiet, mężczyzn i dzieci. Na szczycie pomnika wycięta jest gwiazda Dawida oraz umieszczony cytat z Księgi Hioba: „Ziemio, nie kryj mojej krwi, iżby mój krzyk nie ustawał”.
 
Te tragiczne wydarzenia miały miejsce w kwietniu i sierpniu 1942 roku. Najpierw w kwietniu  hitlerowcy zamordowali 31 krośnieńskich Żydów, następny etap egzekucji miał miejsce w sierpniu. Ci, którzy przeżyli zostali wysłani do obozu zagłady w Bełżcu. Dzisiaj w miejscu pamięci o nich umieszczone zostały tablice informacyjne o żydowskich mieszkańcach miasta i ich losach. Projekt mocno wsparły szkoły z Krościenka - Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II. 
 
Pomnik na krościeńskim kirkucie odsłonili potomkowie rodzin Süsskindów i Neugroschelów wraz z przedstawicielami krościeńskiego samorządu, Leszek Zegzda wicemarszałek województwa małopolskiego oraz Jan Komorek radny powiatu nowotarskiego.  Wydarzeniu towarzyszyli i modlili się rabin Avi Baumol oraz ks. Krzysztof Kutek wikary krościeńskiej parafii.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij