Krościenko n.D: Nowy stary kościół

Fot. 2018.10.17 14:13 / news / czytano 1292 / opinie 0

Dzięki dofinansowaniu z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie, Parafia Rzymskokatolicka pw. Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem, zakończyła remont zabytkowego kościoła parafialnego – II etap. 

Wykonane prace w drugim etapie obejmowały remont tynków nawierzchniowych, konserwację techniczną i estetyczną tynków historycznych (barokowych), konserwację metalowych krat okiennych oraz scalenie kolorystyczne elewacji. Cały remont kościoła trwał 2 lata.
 
Warto zaznaczyć, iż, kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych jest jednym z najcenniejszych zabytków Krościenka. Budowę kościoła rozpoczęto w XIV w. – z tego czasu pochodzi m.in. prezbiterium kościoła, z gotyckim sklepieniem krzyżowym. Natomiast kamienną nawę wzniesiono w roku 1546. Kościół przebudowano w XVII wieku nadając mu cechy barokowe.
 
Jak mówi proboszcz parafii ks.Henryk Homoncik: Kościół to nie tylko kamienna budowla i obiekt zabytkowy, który należy chronić, ale miejsce szczególnej obecności Boga, miejsce szczególnego spotkania człowieka z Bogiem, oraz miejsce naszego uświęcania się w życiu sakramentalnym i modlitewnym. Jest miejscem umacniania naszej wiary. Jest także  pomnikiem i świadkiem historii naszej miejscowości. Stąd nasza troska o ten obiekt.

Autor: K.Kubik
Źródło: Arch. parafii
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij