Międzynarodowy Dzień Strażaka

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.05.05 22:43 / news / czytano 2751 / opinie 0

Swoje międzynarodowe święto strażacy obchodzą czwartego maja, w dniu wspomnienia w kościele katolickim św. Floriana.

W Polsce i w większości krajów europejskich od ponad 150 lat w dzień św. Floriana obchodzony jest Dzień Straży Pożarnej i Dzień Strażaka. W Polsce Sejm Rzeczpospolitej Polskiej oficjalnie ustanowił święto w 2002 roku, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z 1991 roku.  Czwartego maja świętuje zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

Uroczystości związane z obchodami są także okazją do nominacji na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie, wręczenia cywilnych odznaczeń dla wyróżniających się w służbie strażaków "Za Długoletnią Służbę", "Za Zasługi dla Pożarnictwa", "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej". Odznaczenie wręczane są również dla osób, które wspierały działalność jednostek przeciwpożarowych.

Wczoraj  około godziny szesnastej Ochotnicza Straż Pożarna w Szczawnicy zorganizowała paradę ulicami miasta samochodów pożarniczych należących do podziału bojowego szczawnickiej jednostki. Dzisiaj w całej Polsce odbywały się Msze święte w intencji strażaków. W Kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n/D mszę za strażaków odprawił proboszcz ks. Henryk Homoncik. - Dziękuję za udział w uroczystościach kościelnych i życzę, aby Wasza pomoc była jak najrzadziej potrzebna. - mówił ks. proboszcz na zakończenie uroczystości. W nabożeństwie wzięły udział poczty sztandarowe OSP w Krościenku n/D,  OSP w Kątach i OSP w Tylce. Po Mszy w asyście Orkiestry Dętej OSP Krościenko n/D poczty sztandarowe i strażacy przemaszerowali na krościeński cmentarz. Pochód zamykała parada samochodów pożarniczych z trzech ww. jednostek.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij