Muzeum Pienińskie zmieni siedzibę

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2014.03.18 15:12 / news / czytano 3120 / opinie 0

Wkrótce placówka muzealna z Placu Dietla w Szczawnicy zostanie przeniesiona do Szlachtowej. Otwarcie Muzeum Pienińskiego w nowym miejscu zaplanowano na wrzesień br.

Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya zajmowało do teraz piętro zabytkowej XIX-wiecznej willi "Pałac", która wróciła do swoich dawnych właścicieli – spadkobierców rodziny Stadnickich. Stąd konieczność zmiany siedziby placówki. Obecnie trwa generalny remont dawnej strażnicy w Szlachtowej, która była kiedyś siedzibą Straży Granicznej. Całkowity koszt inwestycji, współfinansowanej ze środków unii europejskiej w ramach Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska- Republika Słowacka to niemal 4 mln złotych.

- Na dzień dzisiejszy budynek jest już wykończony, trwa jego adaptacja i prace w około budynku. Powstanie tam amfiteatr i parking dla zwiedzających. Termin zakończenia prac przewidziany jest na koniec czerwca 2014 roku. Później nastąpi przenoszenie eksponatów i urządzanie muzeum - mówi Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy.

Muzeum otwarte zostało w 1959 roku. Najpierw jego siedzibą były sale w Dworcu Gościnnym. W pożarze w 1962 roku drewniana konstrukcja Dworca została doszczętnie zniszczona, a uratowane i ocalałe zbiory muzealne zostały umieszczone w willi Pałac na Palcu Dietla. Muzeum wznowiło swoją działalność w 1972 roku i stanowi oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Zbiory znajdujące się tam obejmują eksponaty związane z historią Szczawnicy oraz życiem górali pienińskich w okresie pierwszej połowy XX wieku. Ponadto są też ekspozycje etnograficzne (m.in. malowane godła domów, które dawniej zastępowały numery budynków w Szczawnicy) oraz zbiory biograficzne, związane z osobami Józefa Szalaya i Jana Wiktora.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij