Największy góral zamieszkał w Szczawnicy

Fot. Lucyna Kozub 2016.10.25 22:16 / news / czytano 6961 / opinie 4

Ma około 4,5 metra wysokości i waży około 1,5 tony. Od dzisiaj można oglądać nową rzeźbę górala witającego wjeżdżających do Szczawnicy.

Mimo, że oficjalne odsłonięcie rzeźby zaplanowano na najbliższą niedzielę, to dzisiejsze pojawienie się i montaż dużej nowego harnasia wzbudzał wśród mieszkańców Szczawnicy spore zainteresowanie. Nadszarpnięta czasem stara rzeźba znalazła swoje miejsce w Galerii Sztuki Ludowej i Rękodzieła Krzywa Jabłonka.
 
Władze Szczawnicy od ponad roku planowały wymianę górala majestatycznie witającego od lat turystów i kuracjuszy przyjeżdżających do uzdrowiska. Po raz pierwszy rzeźba górala na szczycie skały Kotońka pojawiła się przed wojną w 1875, miała witać gości przybywających do uzdrowiska i witała przez blisko 40 lat. Ponownie rzeźba pojawiła się w 1997 roku, ale w lipcu 2005 roku piorun zniszczył ją doszczętnie. Dwa lata później wróciła na swoje miejsce dzięki wsparciu spadkobierców hr. Adama Stadnickiego, a dziełem wykonania górala zajął się szczawniczanin Józef Madeja - znany miejscowy rzeźbiarz.
 
Oficjalne odsłonięcie harnasia połączone będzie z zakończeniem sezony flisackiego na Dunajcu. Zapraszamy już dzisiaj w niedzielę na godzinę 18.00.
Autor: mw
Zdjęcia: Lucyna Kozub
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

janek2016.10.30 11:10
Ja wiem że dzieło sztuki jednemu może się podobać drugiemu nie, tylko nie wiem czy ten Shrek jest dziełem sztuki. Pytam wiec czy były wcześniej jakieś szkice,projekt ,kto je widział/ kasjer,flisak /czy ktoś inny?Kto jest za ta żenadę odpowiedzialny , za czyje pieniądze ta błazenada?
z Pienin2016.10.30 10:10
Nie wytrzymam! W Pieninach będzie witał wszystkich Janosik, jakiś góral z Podhala :)))))))))))) Ale się z nas pośmieją w świecie. A co my nie mamy swojej kultury i tradycji? Kto na to pozwolił?
Lipa2016.10.26 17:10
Bardziej przypomina Shreka niż górala. Ta karykatura najlepiej podsumowywuje nieudolne rządy Pana Burmistrza.
lolek2016.10.26 11:10
Toż to potwór z bagien a nie pieniński gospodarz... Chyba władza ma klapki na oczach...Kto to wymyślił takiego potwora?
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij