Obchody Dnia Strażaka w Gminie Krościenko

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.05.04 12:58 / news / czytano 3440 / opinie 0

Było uroczyście i paradnie. Druhowie z jednostek w OSP Krościenko n.D., OSP Kąty i OSP Tylka w niedzielę 3. maja świętowali dzień swojego patrona - św. Floriana.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w intencji zmarłych strażaków i członków Orkiestry Dętej działającej przy OSP Krościenko n.D oraz o błogosławieństwo Boże i wstawiennictwo św. Floriana dla byłych i obecnych czynnych strażaków ratowników, członków Orkiestry oraz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych i ich rodzin.

Po nabożeństwie reprezentacje poszczególnych jednostek przemaszerowały z kościoła Chrystusa Dobrego Pasterza przez Rynek na cmentarz parafialny. W paradzie uczestniczyły też wozy strażackie.

Święty Florian był legionistą rzymskim w czasach cesarza Dioklecjana. Podczas prześladowań chrześcijan został aresztowany wraz z 40 żołnierzami i przymuszony do złożenia ofiary bogom. Wobec stanowczej odmowy wychłostano go i poddano torturom. Przywieziono go do obozu rzymskiego w Lorch koło Wiednia. Namiestnik prowincji starał się oficera rzymskiego zmusić do odstępstwa od wiary: groźbami i obietnicami. Kiedy jednak te zawiodły, kazał go biczować, potem szarpać jego ciało żelaznymi hakami, wreszcie uwiązano kamień u jego szyi i utopiono w rzece Enns. Miało się to stać 4 maja 304 roku. 

Jego ciało odnalazła Waleria i z czcią je pochowała. Nad jego grobem wystawiono z czasem klasztor i kościół benedyktynów, objęty potem przez kanoników laterańskich. Do dnia dzisiejszego jest ośrodkiem życia religijnego w Górnej Austrii. Św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.
 
W ikonografii św. Florian przedstawiany jest jako gaszący pożar oficer rzymski z naczyniem. Czasami jako książę - bywa, że w ręku trzyma chorągiew. Jego atrybutami są: kamień młyński u szyi, kolczuga, krzyż, czerwony i biały krzyż, miecz, palma męczeńska, płonący dom, orzeł, tarcza, zbroja.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij