Obchody Święta Patrona Szkoły w Krościenku n/D

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.05.17 14:50 / news / czytano 4357 / opinie 6

"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali" - te słowa Jana Pawła II wypowiedziane na Westerplatte w czerwcu 1987 roku do młodych Polaków, przyświecały dzisiejszym jubileuszowym uroczystościom, które miały miejsce w krościeńskim gimnazjum.

Obchody święta w 10 rocznicę nadania imienia Jana Pawła II Publicznemu Gimnazjum w Krościenku n/D rozpoczęły się Mszą św. w intencji pracowników i uczniów gimnazjum, odprawioną w krościeńskim kościele. Uroczystości w szkole rozpoczął dyrektor Krzysztof Koper od przywitania wszystkich przybyłych gości, nauczycieli i uczniów. Wspomniał przygotowania sprzed dziesięciu lat do nadania szkole imienia: - Pozwólcie Państwo, że w kilku słowach wrócę do gorących dni czerwcowych sprzed dziesięciu laty, kiedy byłem świadkiem ogromnej pracy włożonej w przygotowanie uroczystości nadania imienia Papieża Jana Pawła II Publicznemu Gimnazjum. Wybór Jana Pawła II na patrona naszego gimnazjum nie jest przypadkowy. Oprócz zasług, walki z totalitaryzmem, wielkiego autorytetu nie traktowaliśmy Ojca Świętego jako postaci pomnikowej. Braliśmy pod uwagę, to że jego kontakt z młodzieżą był zawsze kontaktem serdecznym oraz jego związek z Pieninami, Gorcami, Beskidem Sądeckim, Tatrami, z Dunajcem. Po 10 latach od tamtych dni, mogę z dumą i satysfakcją powiedzieć, że nasza szkoła dobrze podtrzymuje wartości kojarzone ze swoim patronem. Chcemy prezentować w naszym środowisku Publiczne Gimnazjum jako szkołę nowoczesną, dynamiczną i na miarę 21 wieku. Chcemy prezentować szkołę, która co roku oferuje coś nowego i wyjątkowego.

Wójt Gminy Krościenko n/D Stanisław Gawęda mówił do zebranych: - Patron szkoły to osoba, którą się dyscyplinujemy i chcemy naśladować. Naszym obowiązkiem jest, abyśmy dochowali tych reguł i nauk o których mówił Jan Paweł II. - W słowach skierowanych do trzecioklasistów podkreślił, że muszą dokonać wyboru,  czy być człowiekiem uczciwym, czy takim "za wszelką cenę". - Pamiętajcie, że będą was rozliczać nie według norm intelektualnych, ale etyczno-moralnych - dodał.

Mariola Mikłusiak, Przewodnicząca Rady Rodziców, zaznaczyła: - Wybór Jana Pawła II na patrona naszego gimnazjum wydaje się wyborem najlepszym i oczywistym. Cały świat, a młodzież w szczególności, potrzebuje autorytetu i przewodników. Chcemy, by nasi uczniowie otrzymali szczególne duchowe przewodnictwo. Życzę kolejnych dobrze zapisanych kart w dziejach szkoły. Niech to dziesięciolecie będzie inspiracją do dalszych równie wartościowych i wzniosłych działań.  

W dalszej części Dyrektor Szkoły wraz z Wójtem Gminy wręczyli nagrody i wyróżnienia laureatom oraz finalistom konkursów papieskich, które organizowane są w krościeńskim gimnazjum nieprzerwanie od 2003 roku. Po części oficjalnej uczniowie gimnazjum zaprezentowali widowisko słowno-muzyczne związane z przypadającą na jutro 93 rocznicę urodzin patrona.

W budynku gimnazjum można obejrzeć zdjęcia szkoły, które pokazują jak zmieniła się ona w trakcie ostatnich dziesięciu lat. Warto przypomnieć, że uroczystość nadania imienia miała miejsce w środę 11 czerwca 2003 roku. Rozpoczęła się Mszą świętą koncelebrowana przez nuncjusza papieskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka, bp. tarnowskiego Wiktora Skworca i proboszcza krościeńskiej parafii ks. Stanisława Tumidaja w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem. Po poświęceniu sztandaru, którego fundatorem była Rada Rodziców, uczestnicy uroczystości udali się do gimnazjum. Przed szkołą nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy z papieskim popiersiem oraz część oficjalna uroczystości.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

kmirek2013.05.20 23:05
jak nie wolno czy wolno a może szybko należałoby zmienić oznakowanie na ulicy mickiewicza. lewa strona znak b36 (zakaz zatrzymywania się) lecz ona jest pełna samochodów z policją -daje przykład jak ma gdzieś ten znak świadomie łamie prawo . namalowane koperty mogą być lecz na parkingu bo to jest miejsce postoju określonego pojazdu co powinno być wyszczególnione. więc malowanie kopert w nieodpowiednim miejscu nie na parkingu wykonał ug a panowie piwoni i pałka nadzorują , takich znaków (zawiłych -bez sensu) jest więcej - celowo to czynią dla ubawu? targowisko przenieś na rynek w grywałdzie na targowej zapanuje spokój cisza
gifek2013.05.20 16:05
taaa, chciał zwrócić uwagę na problem tylko zapomniał ze handlujących obowiązuje regulamin kupczenia i jak nie wolno stac w pasie drogowym to nie wolno, jest al.wedkarzy niech tam stoją
uczen2013.05.20 16:05
chyba pomylił artykuły...
maturzysta2013.05.20 13:05
nie rozumiem, co kmirek próbował przekazać.
kmirek2013.05.19 02:05
mało nas , młodzieży - - szkoda czasu . władza spogląda na zegarek (foto 5).dostał (jak nowak?????), kupił na jarmaku od faceta z brodą , lecz nie było go(z zegarkami) w ostatnim poniedziałku po akcji przez policję na targowisku .a to już co innego ona może stać (policja) na zakazie bo mają koperty od piwoniego i pałki namalowane , ci panowie wstyd przynoszą naszemu wójtowi i gminie!!!!!!
gal anonim2013.05.18 18:05
Świetna i profesjonalna relacja - tak trzymajcie !!!!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij