Policjanci apelują o pozostanie w domach

Fot. 2020.03.26 19:48 / news / czytano 684 / opinie 0

W ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa od kilku tygodni zaangażowane są wszystkie służby w tym również Policja. Funkcjonariusze oprócz realizacji ustawowych zadań i codziennych obowiązków pełnią służbę na przejściu granicznym w Chyżnem,  wspierając służby sanitarne sprawdzają, czy osoby  objęte kwarantanną rzeczywiście przebywają we wskazanym miejscu oraz nie potrzebują pomocy.

Dodatkowo policjanci z nowotarskiej komendy i podległych komisariatów informują społeczeństwo o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą grupowanie się ludzi. Funkcjonariusze podczas przejazdu ulicami emitują przez głośnik nagrany komunikat - apel skierowany do mieszkańców o pozostanie w domach, nie gromadzenie się i nie opuszczanie domu bez uzasadnionej potrzeby:

„Tu Policja. W związku z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa prosimy, aby dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach. Jeżeli niezbędne jest opuszczenie miejsca zamieszkania, należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, zachowując dystans co najmniej dwóch metrów. Prosimy o niegrupowanie się, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Apelujemy, zostańcie w domach. To od odpowiedzialnej postawy każdego z nas, nie tylko dzisiaj i jutro, ale przez cały czas trwania epidemii zależy zdrowie i życie nasze oraz najbliższych.”

W ostatnich dniach wprowadzono kolejne zasady bezpieczeństwa. Do 11 kwietnia br. włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:
  • dojazdu do pracy
  • wolontariatu
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego
Ważne! Pieszo przemieszczać się można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, busie tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. W związku z tymi ograniczeniami nowotarska  policja już od wczoraj zwraca szczególną uwagę na komunikację zbiorową. Policjanci sprawdzają, czy ilość osób zgodnie z nowymi ograniczeniami nie przekracza połowy miejsc siedzących.

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można się jednak spotykać z najbliższymi.

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Zachęcamy więc do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy Internetu.

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.
Autor: Oprac. red.
Źródło: KPP w Nowym Targu
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij