Poprawa jakości powietrza Kawka – Szczawnica złożyła wniosek o dofinansowanie

Fot. 2015.12.05 18:01 / news / czytano 3479 / opinie 0

W ramach przedsięwzięcia, mającego na celu poprawę jakości powietrza, planowana jest wymiana 430 pieców opalanych stałym paliwem. Całkowita wartość przedsięwzięcia zamknęłaby się kwotą 14 mln zł.

W ramach programu „Poprawa jakości powietrza Kawka – likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii” w dniu 30 listopada br. został złożony przez Miasto i Gminę Szczawnica projekt o pozyskanie dofinansowania dla gospodarstw domowych na wymianę kotłów oraz na montaż pomp ciepła.

W ramach przedsięwzięcia, mającego na celu poprawę jakości powietrza, planowana jest wymiana 430 pieców opalanych stałym paliwem. Z informacji zebranych od zainteresowanych projektem mieszkańców 25% z nich chce zamontować piece na biomasę, a pozostali zadeklarowali wymianę na źródła ciepła węglowe spełniające wymogi określone ustawą. W ramach projektu planowany jest również montaż 150 szt. instalacji pomp ciepła oraz kampania edukacyjna wśród społeczeństwa w ramach, której przygotowane zostaną materiały informacyjne dla mieszkańców. W kampanii informacyjnej planowane są prelekcje na zebraniach z mieszkańcami, informacje w lokalnych portalach internetowych i w prasie lokalnej. Ciekawym rozwiązaniem będzie zakupienie w ramach projektu przez samorząd miasta aparatury do kontroli rodzaju stosowanych paliw i pomiaru emisji oraz utworzenie bazy danych dotyczącej źródeł ciepła.

Wniosek został złożony w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie, a wysokość planowanej do pozyskania dotacji oszacowana została na poziomie 2 mln 120 tys. zł. Ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska planowaną do pozyskania jest kwota 6 mln 560 tys. zł. Pozostałe 40% stanowi wkład własny będący po stronie uczestników projektu. Całkowita wartość przedsięwzięcia zamknęłaby się kwotą 14 mln zł.

- Jeszcze do niedawna byliśmy wyłączeni z możliwości pozyskania dla miasta środków z programu Kawka. W opracowaniu z 2013 roku dotyczącym Województwa Małopolskiego w zakresie programu naprawczego związanego z niską emisją, nasza gmina nie została ujęta. W najbliższym czasie zostanie przeprowadzona aktualizacja tego dokumentu, którą udało się wynegocjować z Marszałkiem Województwa, dlatego też zaistniała możliwość złożenia wniosku aplikacyjny. W przypadku pozyskania środków finansowych w kolejnych etapach będziemy zmuszeni przejść podobną drogę jak w 2008 roku w przypadku „Solarnej Szczawnicy”, czyli przede wszystkim zgromadzić wkład własny – mówi Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy.
Autor: Oprac. red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij