Pozbyć się wysypiska

Fot. 2015.01.19 11:09 / news / czytano 2001 / opinie 0

Od 2015 roku Szczawnica została zobligowana do wywozu śmieci na wskazane wysypiska poza granicami miasta. Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej ma oszacować koszty a oznacza to, że cena za wywóz odpadów komunalnych w Szczawnicy wzrośnie.

Mieszkańcy uzdrowiska przez ostatnie trzy lata nie odczuli podwyżki opłat za wywóz śmieci. Sytuacja zmieni się już wiosną, ponieważ wzrosną koszty transportu odpadów na wysypiska poza granice Miasta i Gminy Szczawnica.

Obecnie obowiązujące stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych ustalone zostały w 2012 roku od gospodarstwa. Opłata obejmuje odbiór i zagospodarowanie wszystkich odpadów znajdujących się na nieruchomości zamieszkałej tj. zmieszane odpady komunalne, bioodpady, odpady zielone, plastik, metal, szkło, tekstylia, papier i popiół. 
 
W miesiącu grudniu został przez Burmistrza Miasta i Gminy ogłoszony zgodnie z aktualnymi wytycznymi w tym zakresie przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Swoją ofertę złożyła jedna firma zewnętrzna oferując swoje usługi w tym zakresie za kwotę 680 tys. 400 zł. W związku z tym, że miasto zgodnie z obowiązującymi stawkami dla mieszkańców i zgodnie z wysokością obecnie wpływających środków finansowych zabezpieczyło kwotę w wysokości 219 tys. 141 zł., czyli trzy razy mniejszą przetarg został unieważniony. Przez najbliższy rok gospodarka śmieciowa będzie prowadzona przez miejscowy Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej.
 
Likwidacja wysypiska w tzw. „Starym” jest od 2013 zgodnie z Wojewódzkim Planem Gospodarki Komunalnym planowanym działaniem, gdyż dotychczasowe wysypisko jest tymczasowym wysypiskiem zastępczym.

- Stawki w Szczawnicy pomimo planowanego w najbliższym czasie wzrostu są stawkami najniższymi w porównaniu z innym sąsiednimi gminami, dzięki temu że realizujemy gospodarkę śmieciową własnym zakładem komunalnym - mówi Grzegorz Niezgoda Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica i dodaje: - Fakt likwidacji wysypiska wpłynie na wzrost stawek, ale z drugiej strony unikniemy obowiązku przyjmowania na nasze wysypisko śmieci z innych gmin z Małopolski, przed czym w obecnej sytuacji byłoby to dla Szczawnicy jako miejscowości uzdrowiskowej mało komfortowe.
Autor: Oprac. red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij