Uroczystości 60-lecia Koła Łowieckiego Lubań

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.11.23 23:34 / news / czytano 9323 / opinie 7

„Kultywujcie tradycję, sygnały i język łowiecki, bo to najpiękniejsza chluba polskiego myślistwa. Unia Europejska może uczyć się od nas łowiectwa pod każdym względem”.

Uroczysta Msza Święta z poświęceniem sztandaru KŁ Lubań z Krościenka n/D rozpoczęła oficjalne obchody 60-lecia koła. Liturgię odprawił proboszcz Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Krościenku n/D ks. Henryk Homoncik. - Wasza obecność wśród lasów wpisuje się w chlubną tradycję polskich myśliwych, którzy za miłość do naszej ziemi płacili nawet życiem. Jesteście spadkobiercami przepięknych kart historii, ale stajecie się także autorami nowego rozdziału księgi polskiego myślistwa. W oparciu o święte prawo natury mądrze budujcie wasze wspólnoty, w których będzie rządziła miłość do lasu i wszystkiego co w nim żyje. Nie traćcie świadomości, że całe stworzenie jest bożym darem dla nas wszystkich - mówił podczas kazania Homoncik. 

Przewodniczący Okręgowej Rady Łowieckiej w Nowym Sączu a zarazem Członek Naczelnej Rady Łowieckiej dr Tadeusz Kubacki po poświęceniu sztandaru przekazał go na ręce prezesa Zarządu KŁ Lubań Jacentego Orkisza w asyście najstarszego i najmłodszego myśliwego koła.

Z kościoła uczestnicy obchodów przeszli w pochodzie do Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku n/D, prowadzeni przez Kapelę Góralską „Białopotocanie”, gdzie przywitał ich prezes Zarządu KŁ Lubań. Tam też nastąpiła ceremonia wręczenia medali, prowadzona przez Jana Cięciela. Kapituła Odznaczeń Łowieckich uchwałą z dnia 15. października 2013 r. nadała Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej Tadeuszowi Olesiowi i Stanisławowi Topolskiemu a Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej Edwardowi Bodziarczykowi, Władysławowi Ciesielskiemu, Stanisławowi Gawędzie, Stanisławowi Malikowi, Marianowi Mikołajczykowi, Jacentemu Orkiszowi i Franciszkowi Ponickiemu. Medale wręczył dr Tadeusz Kubacki.

- Każdy jubileusz skłania do refleksji, jesteście jednym z najstarszych kół łowieckich w naszym kraju biorąc pod uwagę, że PZŁ ma 90 lat. Demokracja, którą wywalczyliśmy przyniosła nieprzyjemne zmiany dla naszego związku. Wizerunek myśliwego w polskim społeczeństwie jest dramatyczny, traktują nas jako grzeszących przeciwko piątemu przykazaniu. My natomiast wraz z leśnikami dążymy do ochrony przyrody. Jedynym człowiekiem, w mojej historii życia, który postawił łowiectwo na bardzo wysokim poziomie, był błogosławiony Jan Paweł II w 1997 roku w Krośnie. Powiedział on wtedy, że będziemy odpowiedzialni przed Stwórcą za to co czynimy i jak szanujemy przyrodę - mówił Kubacki. Przewodniczący wyraził swoje ubolewanie, że dzisiejsza młodzież praktycznie nie rozróżnia mundurów myśliwego i leśnika. Zwrócił uwagę, że posłowie na sejm po wyborach odcinają się od myśliwych i nie ubierają swoich myśliwskich mundurów podczas oficjalnych uroczystości. - Prezydent Bronisław Komorowski zaparł się myślistwa będąc jeszcze kandydatem, w związku z tym ryba psuje się od głowy. W większości krajów myśliwi są szanowani - dodał. Zwrócił się z prośbą o kultywowanie tradycji, sygnałów i języka łowieckiego, bo to najpiękniejsza chluba PZŁ. Według dr Kubackiego Unia Europejska może uczyć się od nas łowiectwa pod każdym względem.  

- Ten sztandar jest czymś co nas jednoczy w trudnych chwilach. Jest dla nas przewodnikiem w chwilach radości, trzeba go nosić wysoko, ale jednocześnie przestrzegać wszystkich zasad, obowiązków i praw zarówno indywidualnie jak i zbiorowo. Mając to na uwadze na pewno będziemy się godnie przy nim gromadzić. Z myśliwymi najlepiej nam się współpracuje, gdyż tak jak my rozumiecie wszystko co się dzieje w lesie. Mam nadzieję, że rozumiecie też nasze obowiązki, a dobra dyskusja z nami będzie owocować dobrymi wynikami - podkreślił Olaf Dobrowolski Nadleśniczy Nadleśnictwa Krościenko n/D.

Stanisław Gawęda mówił podczas dzisiejszej uroczystości, że występuje w podwójnej roli, jako gospodarz Gminy Krościenko n/D oraz jako jeden z myśliwych. - Dzisiejszą rocznicę spędzam jako członek KŁ Lubań. Jako młody chłopak, jeszcze bez strzelby, uczestniczyłem w polowaniach z moim ojcem biorąc udział w nagonkach. Od 25 lat jestem pełnoprawnym myśliwym i członkiem koła - zaznaczył Gawęda.

Wśród przybyłych gości byli członkowie i sympatycy KŁ Lubań wraz z rodzinami, członek Naczelnej Rady Łowiectwa i przewodniczący Okręgowej Rady Łowieckiej w Nowym Sączu dr Tadeusz Kubacki wraz z sekretarzem Romanem Graj. Nadleśniczy Nadleśnictwa Krościenko n/D Olaf Dobrowolski, Wójt Gminy Krościenko n/D Stanisław Gawęda ze swoim zastępcą Januszem Piwonim. Uroczystość uświetnili przedstawiciele Zarządów i Poczty Sztandarowe Kół Łowieckich Przehyba Szczawnica, Jarząbek Łącko, Głuszec Nowy Targ, Rady i Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego Nowy Sącz oraz Przedstawiciele Zarządu Koła Łowieckiego Cietrzew-Ochotnica.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

maju562014.10.18 01:10
Moje gratulacje i uszanowanie . To wspaniałe dzieło Boże, które bronimy, dokarmiamy, reintrodukujemy.... Odstrzał i selekcja również w tą działalność są wkomponowane. A JUBILEUSZE i uroczystości są okazja aby się pokazać, a nie mówić , że od tej pory to tylko z FOTOaparatem. I nie każdy jest takim ekologiem, co może tylko sałatę albo sianko..
Wiesław Orkisz2013.12.11 16:12
Serdecznie gratuluję jubileuszu i przepięknej oprawy. Najserdeczniejsze życzenia dla wszyskich kolegów członków Koła. Darz Bór
Karolina2013.11.26 21:11
Felicytacje dla wszystkich odznaczonych medalami a zwłaszcza dla Pana Olesia ! I "Daż Bór " !
pooooolllll2013.11.26 20:11
a to widze ze najwieksi kłusownicy dostali medale
bianka11172013.11.26 18:11
wojt do odstrzału
widz2013.11.24 10:11
fajnie ubrana sala remizy, najbardziej apetyczny stół z kiełbaską przy wejsciu:)
Johny2013.11.24 01:11
Jeszcze dwa lata temu na wschodnim skraju Pasma Lubania stały może ze 2 ambony a teraz pewnie z 10. Czyżby nam aż tak zwierzyny przybyło? A może po prostu odstrzał bezbronnych zwierząt stał się nowym sportem naszej elyty? Koła łowieckie są po to by współdziałać w ochronie przyrody a nie ją wykańczać. Polityka ambony na każdej polanie to nie jest dobra polityka. Panowie z okazji swojego święta powinniście chyba przemyśleć swoje działania. Howgh!!!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij