Ruszył proces księdza oskarżonego o pedofilię

2020.02.21 16:28 / news / czytano 647 / opinie 0

Jak informuje Gazeta Wyborcza w środę przed sądem w Nowym Targu rozpoczął się proces Mariana W. - księdza oskarżonego o czyny pedofilskie.

Oskarżony został doprowadzony do sądu przez policję. Chodzi o księdza, który przed laty był proboszczem parafii w Grywałdzie (pow. nowotarski) oraz Grobli, Dobrogoszczy, Szalowej i Białce Tatrzańskiej.

Duchownemu postawiono zarzuty dotyczące 22 przypadków wykorzystywania seksualnego ministrantów i lektorów kościelnych, z których 11, na mocy obowiązującego w Polsce prawa, uległo przedawnieniu. Akt oskarżenia przeciwko księdzu Marianowi W. trafił do nowotarskiego sądu w grudniu. Prokuratura zarzuca mu, że w okresie od 2003 r. do 2012 roku dopuścił się 12 przestępstw polegających na wykorzystywaniu seksualnym osób poniżej 15. roku życia, wykorzystywaniu osób małoletnich wobec których duchowny miał stosunek zależności, a także spowodowanie u części pokrzywdzonych średniego uszczerbku na zdrowiu – czyli tzw. zespołu stresu pourazowego. Chodzi o 11 małoletnich, w tym siedem osób poniżej 15 lat, mieszkających na terenie parafii, w których oskarżony był proboszczem. Wszyscy oni byli lektorami lub ministrantami służącymi mu do mszy.
Autor: Oprac. red.
Źródło: gazetawyborcza.pl,wp.pl, polskatimes.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij