Smaki Węgier na koronie zapory w Niedzicy

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.07.18 15:45 / news / czytano 6059 / opinie 0

Na koronie zapory wodnej w Niedzicy można było skosztować węgierskich potraw, wyrobów wędliniarskich, słodkości i wina. Festiwal zagościł dzisiaj u podnóża niedzickiego Zamku.

Podczas drugiego dnia obchodów Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej festiwal smaków ze Szczawnicy zawędrował do Niedzicy, na Spisz. Uroczystego przecięcia wstęgi w kolorach węgierskiej flagi dokonał Sándor Nedeczky konsul Węgier wraz z Jakubem Jamrozem wójtem Gminy Łapsze Niżne i Grzegorzem Podlewskim prezesem ZEW Niedzica S.A. Podczas degustacji przygrywała kapela Jaśka Kubika z Krościenka n.D.
 
Otwarcie Festiwalu Wina i Smaków w Niedzicy, pod węgierskim kiedyś zamkiem, nastąpiło tam po raz pierwszy w pięcioletniej historii Dni Przyjaźni. Pamiętać należy, iż niedzicki zamek Dunajec wybudował w średniowieczu Węgier Rykolf Berzeviczy, zamek strzegł szlaku wiodącego z Węgier do Polski, był on grodem obronnym pogranicza polsko-węgierskiego. Granica na Dunajcu oddzielała węgierski zamek w Niedzicy panujący nad Spiszem od polskiego zamku w Czorsztynie. Dopiero po zakończeniu I wojny światowej zamek znalazł się na terytorium Polski.
 
Niedzica tym samym znalazła się na szlaku trzydniowych obchodów, a festiwalowi towarzyszyły będą po południu występy węgierskich cytrzystów i zespołów regionalnych ze Spisza. Dodatkową atrakcją będzie spotkanie z aktorem Henrykiem Gołębiewskim znanego z serialu Wakacje z Duchami, który kręcony był m.in. na Zamku w Niedzicy. Projekt Wakacje z Duchami realizowany jest po raz drugi przez ZEW Niedzica. Wieczorem w ramach projektu odbędzie się finał akcji i inscenizacja światło-dźwięk oraz pokaz fajerwerków.
 
Wieczorem kontynuacja uroczystości podczas Nocnego Spływu Dunajcem ze Sromowiec Niżnych do Szczawnicy, a tam na scenie plenerowej występy wokalne flisaków pienińskich, cytrzystów z Węgier i gość specjalny Janusz Radek. Początek występów około godziny 21.00. W spływie swój udział zapowiedziała premier Ewa Kopacz.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij