Sołectwa chcą własności czyli sprawy Jaworek i Szlachtowej na sesji w Szczawnicy

Fot. AS 2015.11.03 14:38 / news / czytano 2697 / opinie 0

Podczas zeszłotygodniowej sesji Rady Miejskiej w Szczawnicy padły postulaty większej autonomii Sołectw Jaworki i Szlachtowa. 

Pismo w sprawie samostanowienia sołectw przedstawił podczas sesji radny z Jaworek Jerzy Cygler. Petycja skierowana do burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorza Niezgody oraz do Rady Miejskiej została podpisana przez panie sołtyski Jolantę Salamon ze Szlachtowej i Bożenę Solecką z Jaworek.

Jest to prośba o przedyskutowanie ewentualnych zmian w statucie sołectw tak, aby m.in. „wszystkie grunty i obiekty będące teraz własnością miasta i gminy i znajdujące się w granicach administracyjnych wsi stanowiły majątek Sołectwa” oraz „aby Sołectwo mogło we własnym zakresie (samodzielnie) wyłaniać wykonawców prac, robót na własnym terenie, w kwocie do 20tys. zł”.

- Świadomość społeczeństwa rośnie, zwłaszcza w branży turystycznej dlatego mieszkańcy chcieliby w większym zakresie stanowić o rozwoju własnej wsi – uzasadniał swoją petycję radny Cygler.

Zwrócił się też do burmistrza o zaplanowanie w przyszłorocznym budżecie regularnych wypłat czy diet dla miejscowych sołtysów. W odpowiedzi na sołecką propozycję burmistrz Niezgoda wyraził się następująco: - Część spraw poruszanych w tym piśmie należy przedyskutować na obradach konkretnych komisji Rady Miejskiej, natomiast w kwestii samostanowienia musielibyście Państwo zgłosić się do Sejmu z inicjatywą ustawodawczą. Należałoby zmienić prawo jeśli chodzi o sołectwa czyli odebrać kompetencje burmistrzowi i Radzie Miejskiej. Również wyłanianie przez sołectwo wykonawców robót w kwocie do 20tys.zł. nie jest możliwe, bo zajmują się tym odpowiedni urzędnicy zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Sołectwa mają za to do dyspozycji tzw. fundusz sołecki.

Burmistrz wspomniał również o dużych inwestycjach czyli np. o wodociągu i kanalizacji, wspólnych dla całej gminy Szczawnica, którym nie podołałyby sołectw a sprawa własności gruntów jest przy takich inwestycjach istotna. - Regularne wypłaty dla sołtysów są możliwe jeśli zgodzą się oni na dodatkową pracę czyli ściąganie podatków tak jak to się dzieje w innych gminach w Polsce choćby w Starym Sączu – dodał Niezgoda. Obecnie sołtysi otrzymują wynagrodzenie za udział w sesji Rady Miejskiej. Nad ewentualnymi zmianami w statucie sołectwa może obradować Rada.

Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij