Sromowce Niżne: Księżycowe Granie - zaproszenie na koncert plenerowy

Fot. 2020.09.18 19:40 / news / czytano 199 / opinie 0

Małopolska Organizacja Turystyczna wraz z Województwem Małopolskim zaprasza na cykl koncertów w schroniskach górskich PTTK w Małopolsce pn. „Księżycowe Granie”. W sobotę 19 września koncert odbędzie się w  Schronisku PTTK Trzy Korony. Początek o godzinie 17:00.

W sobotę 19 września plenerowo przy Schronisku PTTK Trzy Korony w Sromowcach Niżnych wystąpi zespół „Dom o Zielonych Progach" - niektórzy wymieniają dziś jednym tchem z nazwami takich klasyków piosenki zwanej poetycką lub turystyczną jak „Wolna Grupa Bukowina" czy „Stare Dobre Małżeństwo". I coś w tym chyba jest...

Na pewno członkowie grupy, która za nazwę przyjęła tytuł pięknego wiersza Kazimierza Węgrzyna, wychowywali się na piosenkach swoich wielkich poprzedników i w jakiś sposób były one dla nich wzorem. Na pewno też, zajmując od ponad 20 lat ważne miejsce na muzyczno-poetyckiej scenie, są ich następcami i kontynuatorami, choć zdążyli wypracować swoją własną, niepowtarzalną drogę. Nie porywając się na ryzykowne porównania, można stwierdzić z całym przekonaniem, że piosenki „Domu" weszły do kanonu utworów, które można usłyszeć na szlaku, w schroniskach czy przy ognisku. Często nikt już nie pamięta autora czy wykonawcy, a „Gór mi mało” czy „Zostanie tyle gór” doczekały się wielu wersji. To chyba najlepszy dowód popularności i jakości piosenki, gdy „idzie w lud" i staje się jego własnością.

Od samego początku filarem grupy jest Wojtek Szymański – kompozytor, gitarzysta i wokalista obdarzony ogromną charyzmą i wrażliwością na dobry tekst, który umiejętnie wzbogaca swoją muzyką. Doskonałym kontrapunktem od 2016 r. jest dla niego Agata Świerczyńska, energiczna, wyrazista i uwielbiana zwłaszcza przez męską część publiczności. Na kontrabasie gra od dwóch lat krakowianin Marcin Chatys. Swoim graniem dodaje każdemu utworowi głębi brzmienia. Ponadto w skład zespołu wchodzą Szymon Aleksander Piotrowski odpowiedzialny za brzmienie perkusji oraz Wojciech Chuchla na gitarze solowej.

W ramach wydarzenia spotkamy się także z ratownikami Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy przypomną o zasadach bezpiecznego korzystania z uroków gór oraz z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, którzy przybliżą zasady bezpiecznego korzystania z Dunajca.

Przed rozpoczęciem koncertu ok. godziny 17.00 (przy sprzyjających wiatrach, a właściwie ich braku) spod Schroniska PTTK Trzy Korony wystartuje małopolski balon na ogrzane powietrze.
Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij