Spotkanie środowiskowe burmistrza w Jaworkach

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.04.07 22:56 / news / czytano 2653 / opinie 0

Pierwsze z zaplanowanych spotkań „twarzą w twarz” burmistrz Grzegorz Niezgoda ma już za sobą. Dzisiaj przed południem spotkał się z mieszkańcami Jaworek.

Przybyłych mieszkańców i przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica na spotkaniu w Jaworkach przywitał sołtys Jaworek Mariusz Tokarczyk. Po krótkim wstępie włodarz Szczawnicy rozpoczął podsumowanie działań zrealizowanych w roku 2012 na terenie Jaworek oraz całej gminy i miasta. Najważniejszą inwestycją dla Jaworek była budowa nawierzchni drogi Pod Homolami, zatoczka autobusowa, naprawa i montaż tablic z nazwami ulic w Jaworkach, wymiana nawierzchni drewnianej mostu na potoku Jasielnik, pochwyty przy ogrodzeniu na boisku szkolnym oraz remont mostu na Czarnej Wodzie. Z inwestycji ważniejszych zrealizowanych na terenie Szczawnicy wymienił: Rewitalizację Parku Dolnego przy współpracy z Uzdrowiskiem Szczawnica S.A., renowację Placu Dietla i ulicy Zdrojowej, wspólny ze Starostwem remont ulicy Głównej w kierunku Krościenka oraz ulic Sopotnickiej, Widok i Zdrojowej. 

Kolejnym tematem omawianym podczas spotkania były nowe zasady odbioru śmieci wymuszone „ustawą śmieciową”, która zacznie obowiązywać każdą gminę od początku lipca br. Ustawa zobowiązuje do segregacji śmieci i wyższego niż dotychczasowy poziomu ochrony środowiska. Do tej pory każde gospodarstwo domowe we własnym zakresie pozbywało się śmieci i podpisywało umowę z odbiorcą. Obecnie miasta bądź gminy będą musiały zabezpieczyć i sprawnie zorganizować odbiór śmieci od mieszkańców. Ustawa zobowiązuje każdą gminę do przyjęcia kryterium ustalającego wysokość opłaty – My zdecydowaliśmy się na system, w zależności od tego ile osób jest w gospodarstwie taką stawkę się płaci – powiedział zastępca burmistrza Tomasz Moskalik. - Ta metoda naliczania jest najbardziej obiektywna i najbardziej zbliżona do tej która była dotychczas – dodał. Zastrzegł, że zmianę ilości osób w każdym gospodarstwie domowym należy zgłosić w Urzędzie Miasta w przeciągu dwóch tygodni. Firma odbierająca śmieci będzie wyłoniona w przetargu końcem czerwca. Stawki w szczawnickiej gminie będą jednymi z najniższych w całym powiecie nowotarskim a nawet w skali całej Małopolski. Niezadowolenie u mieszkańców wzbudza kwestia opłat za śmieci w przypadku wynajmu pokoi. Do tej pory płacili miesięcznie 2,50 złotego za łóżko a teraz decyzją Rady Miasta opłata wzrośnie o 50 groszy do 3 złotych za łóżko. Każdy niezadowolony z wynajmujących miejsca noclegowe może podpisać samodzielnie umowę z dowolnym odbiorcą śmieci. 

- Kolejka na Durbaszkę to jest krok, który pozwoli na znaczny rozwój (nie mówię tylko o Jaworkach), ale dla całej gminy i miasta. Jest to potężna inwestycja o którą warto walczyć i o którą walczymy. Z drugiej strony jest potężny opór ze strony środowisk związanych z ochroną przyrody – rozpoczął Niezgoda wyjaśnienie w sprawie Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla Jaworek. Jest on według niego tematem kluczowym strategicznym i  przełomowym z punktu widzenia rozwoju całej gminy. W dokumencie planu zaznaczonych jest szereg nowych inwestycji: budownictwo jednorodzinne, kolej linowa na Durbaszkę wstrzymywana przez ostatnie 2 lata przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. RDOŚ zasłaniała się do tej pory zbieraniem informacji związanych z migracją zwierząt na tym terenie i obserwacjami przyrodniczymi. Kolejnym problemem dotyczącym kolejki jest brak zgody na wylesienie części terenów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Po uzyskaniu przez miasto pozytywnej opinii od RDOŚ oraz Ministra Ochrony Środowiska plan zostanie kolejny raz wyłożony do publicznego wglądu i przekazany Radzie Miasta do uchwalenia.

W kolejnym punkcie spotkania omawiano projekt kanalizacji dla Jaworek i Szlachtowej. Przygotowanie tego projektu trwało 2,5 roku, teraz Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne złoży wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o dofinansowanie rozbudowy tej sieci kanalizacyjnej. Wartość inwestycji wraz z rozbudową oczyszczalni i przebudowa istniejącej sieci przy ulicy Szlachtowskiej ma wynieść ponad 30 mln złotych.

Burmistrz zakończył spotkanie prezentacją inwestycji zaplanowanych na rok 2013. W jego deklaracji znalazł się most na potoku Czarna Woda. – Koszt olbrzymi, most żelbetowy na kwotę około 3 mln złotych, na dzień dzisiejszy dysponujemy dokumentacją techniczną natomiast nie mamy jeszcze pomysłu na sfinansowanie tej inwestycji – powiedział. Kolejną inwestycją będzie przebudowa mostu na potoku Sielskim w Szlachtowej wraz z dojazdami. Inwestycja ma być zrealizowana przy wsparciu powiatu nowotarskiego. Rozstrzygnięto już przetarg na przebudowę węzła komunikacyjnego kierującego ruch do Rezerwatów Homole, Biała Woda, Czarna Woda oraz do miasta Szczawnica.  Wartość zaplanowanej inwestycji przewidziana jest na kwotę 1,2 mln złotych z czego 0,6 mln złotych to wkład własny Miasta i Gminy Szczawnica. W ramach projektu dokonany zostanie remont dróg i chodników ulic: Czarna Woda, Biała Woda ,Kościelnej, Pod Homolami. Zamontowane będą barierki ochronne i oświetlenie uliczne. Pozostałe inwestycje przewidziane na rok 2013 to modernizacja wybranych dróg na terenie Jaworek, dokonanie dokumentacji geodezyjno prawnej dotyczącej własności dla ulicy Biała Woda, powstanie „Systemu międzynarodowej informacji turystycznej dla Miasta i Gminy Szczawnica” realizowanego wspólnie z Gminą Leśnica w ramach Programu Współpracy Transgranicznej. System ten przewiduje zainstalowanie sieci 20 drogowskazów turystycznych kierujących turystów do najciekawszych, czy najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc regionu. Spotkanie zakończyło się pytaniami mieszkańców. 

Kolejne spotkanie z burmistrza z mieszkańcami odbędzie się już za 4 dni w szczawnickim kinoteatrze „Pieniny”, 9 kwietnia w czwartek o godzinie 19.00.

 

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij