Świeto Dzieci Gór z akcentem polskim i czeskim w Krościenku

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2018.07.29 09:14 / news / czytano 1382 / opinie 0

W sobotnie popołudnie na scenie Amfiteatru pod Wierzbą w Krościenku zaprezentowały się zespoły z Czech i Polski w ramach Międzynarodowego Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych trwającego w Nowym Sączu.

Entuzjazm i dziecięca energia tak w skrócie można powiedzieć o tym cod ziało się na krościeńskiej scenie. Najpierw pokaz swoich talentów zaprezentował zespół regionalny Hajduki z Łapsz Wyżnych działający na terenie Spisza w wiosce Łapsze Wyżne. Zespół wykonał tańce ludowe i przyśpiewki pochodzące z regionu Spisza, ale także tańce pochodzące z różnych regionów Słowacji.

Następnie scena należała do Dziecięcego Zespołu Regionalnego POGÓRZAŃSKIE DZIECI z Kąclowej, wsi położonej nad rzeką Białą w gminie Grybów. Zespół powstał w październiku 2016 roku, a instytucją patronującą jest GOK w Grybowie. Repertuar zespołu obejmował tradycyjne pogórzańskie tańce, przyśpiewki, melodie, zabawy oraz lokalną gwarę. Zaprezentowali oni program pt. „Dzieci same w chołpie”.  W letni poniedziałek, z samego rana rodzice wyjeżdżają na jarmark do Grybowa, zlecając dzieciom kilka prac do wykonania. Po wywiązaniu się z obowiązków, dzieci zapraszają kolegów i koleżanki z sąsiedztwa, by wspólnie bawić się i tańczyć w izbie. W trakcie zabaw dostrzegają przez okno idących drogą muzykantów i zapraszają ich do środka. Festiwalowa publiczność będzie miała możliwość ujrzenia takich zabaw jak stary niedźwiedź, wygnała mie babka, ciuciubabka, kot i mysz, siała baba mak; a także tańce: mietlorz, kowol, walczyk, polka uciekana, naso polka, drąg, polka suwiec, polka mazurka, polka z podskokiem, wokółka, polka z przyśpiewkami.

Na koniec zaprezentował się zespół HRADIŠŤÁNEK z Moraw (Czechy), który szczyci się wieloletnią tradycją, jako że jego początki sięgają 1955 roku. Od momentu powstania instruktorzy dokładali wszelkich starań, by zachęcać dzieci i młodzież do nauki tradycyjnych piosenek ludowych, rymowanek, zabaw, tańców i zwyczajów. Oprócz licznych koncertów, zespół angażuje się w przygotowanie programów edukacyjnych dla przedszkoli i szkół podstawowych. HRADIŠŤÁNEK obejmuje siedem różnych grup, a ta uczestnicząca w Festiwalu została uformowana w 2009 roku i jest to jej pierwszy występ zagraniczny. Dzieci z HRADIŠŤÁNKA przedstawiły publiczności szereg tańców i zabaw, m.in podšable (czeski rytualny taniec z szablami).

Ponadto dla dzieci teatr Blaszany Bębenek przedstawił widowisko "Kot w Butach".

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij