Szary fotoradar w Tylmanowej do likwidacji?

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2014.04.04 10:19 / news / czytano 2814 / opinie 0

W lipcu kończy się 3-letni okres, który był przeznaczony na dostosowanie istniejących fotoradarów. Każde urządzenie będzie musiało być oklejone na żółto i dodatkowo o fotoradarze musi informować kierowców znak „kontrola prędkości”.

Mieszkańcy Tylmanowej boją się, że w Kłodnem będzie niebezpiecznie jeśli z drogi wojewódzkiej 969 zostanie zdemontowany szary fotoradar. Urządzenie to zostało postawione w Tylmanowej z inicjatywy mieszkańców, po śmiertelnych wypadkach drogowych w tej okolicy.

Podczas marcowej sesji Rady Gminy w Ochotnicy Dolnej Mieczysław Trybulec Wiceprzewodniczący rady odczytał pisma skierowane do rady a dotyczące planowanej likwidacji fotoradaru. W piśmach czytamy:

„Kiedy przed kilkoma laty mieszkańcy Kłodnego podjęli walkę o poprawę bezpieczeństwa na drodze myśleli o całym łuku drogi. Po wielu stoczonych bojach został wreszcie zamontowany fotoradar, aczkolwiek nie w tym miejscu jakie sugerowali mieszkańcy. Służby drogowe podjęły decyzję o lokalizacji z uzgodnieniem z Urzędem Gminy. Jednak to okazało się słuszne, bowiem od tego czasu na terenie Kłodnego nie było śmiertelnego wypadku, ani żadnej kolizji i stłuczki”. 

„Szanowni Radni Ochotnica Dolna. Jeśli nie obronicie fotoradaru w Tylmanowej nie jesteście nic warci. Powinniście zająć odpowiednie stanowisko w tej sprawie, ponieważ wszyscy przejeżdżacie tym odcinkiem drogi. Nie lekceważcie bezpieczeństwa narodu.” - pisze w imieniu mieszkańców Jan Ligas.

Mieczysław Trybulec zapewnia, że ta sprawa nie jest dla radnych mało ważna. - Zwróciłem się do komendanta policji w Krościenku n/D o poparcie naszych starań, bo każdy sojusznik jest nam teraz potrzebny. Nie rozumiem, w jaki sposób atrapa tego fotoradaru może komukolwiek przeszkadzać – mówi Wiceprzewodniczący.

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego nie przyznaje się do tego urządzenia. Kazimierz Konopka wójt gminy zapewnia, że w sprawie masztu gmina prowadzi rozmowy z Inspekcją Transportu Drogowego, która od 2011 roku przejęła zarządzanie fotoradarami od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz policji. Jak zakończy się sprawa masztu w Tylmanowej póki co nie wiadomo. Według nowych przepisów „puste skrzynki” mają zniknąć do końca czerwca z polskich dróg a pozostać tylko te, które rzeczywiście kontrolują prędkość i mają być one oklejone żółtą odblaskową folią.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij