Szczawnica: Dni przyjaźni polsko-węgierskiej

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2017.07.23 09:25 / news / czytano 1278 / opinie 0

W tegorocznych uroczystościach wraz z przedstawicielami Miasta i Gminy Szczawnica udział wzięła konsul generalna Węgier w Krakowie dr hab. Adrienne Kórmendy.

Dni przyjaźni polsko-węgierskiej rozpoczęły się od złożenia przez polskie i węgierskie delegacje poszczególnych instytucji i stowarzyszeń wiązanek kwiatów pod pomnikiem wywodzącego się z narodu węgierskiego - Józefa Stefana Szalaya, wyrażając tym samym hołd i pamięć dla twórcy uzdrowiska. Następnie w galerii Pijalni Wód Mineralnych przy Placu Dietla otwarto wystawę pt. "Liszt i muzyka" - jednego z najbardziej znanych węgierskich kompozytorów, pianisty i dyrygenta.
 
Po południu delegacja polsko-węgierska złożyła także kwiaty pod tablicą Janosa Esterhazego wybitnego węgierskiego polityka okresu międzywojennego. Dalsza cześć uroczystości odbywała się na placu pod kolejką na Palenicę. Przybyłych przywitali: konsul generalna Węgier Adrienne Kórmendy, zastępca burmistrza Szczawnicy Tomasz Moskalik wraz z sekretarzem Miasta i Gminy Szczawnica Tomaszem Ciesielką i dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury Tomaszem Hurkałą.
 
Następnie na scenie zaśpiewała Kapela Zbójnicka, po której odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Węglarz autorką książki "Szalay 1802-1876".
 
Popołudnie wypełnione było muzyką węgierską w wykonaniu zespołu "Domonkosa Sztankowszkyego" oraz "Villo Maczo" i przedstawicieli szczawnickiej grupy aktorskiej "Bajarze znad Grajcarka". Na zakończenie wstąpił zespół Folk Power.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij