Szczawnica: Dziesiąte obchody przyjaźni polsko-węgierskiej

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2020.07.27 09:19 / news / czytano 450 / opinie 0

Wydarzenie na stałe zagościło w kalendarzu szczawnickich imprez, a w bieżącym roku odbyło się po raz dziesiąty. Obchodzone od 2011 roku szczawnickie Dni Przyjaźni to okazja do przypomnienia wspólnej węgiersko – polskiej historii na przestrzeni wieków, a także możliwość prezentacji kultury obu narodów. 

Uroczystości rozpoczęły się mszą w intencji narodu polskiego i węgierskiego, po której uczestnicy obchodów Dni Przyjaźni udali się pod pomnik Józefa Szalaya, pochodzącego z węgierskiego rodu założyciela Uzdrowiska Szczawnica. Po odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i Węgier wiązanki kwiatów pod obeliskiem złożyli m.in. marszałek Małopolski Witold Kozłowski, konsul generalna Węgier w Krakowie prof. Adrienne Körmendy, wicekonsul Węgier we Wrocławiu dr Sandor Nedeczky, poseł na Sejm RP Anna Paluch, senator Jan Hamerski, burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, przedstawiciele Thermaleo & Uzdrowiska Szczawnica, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz członkowie Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan w Szczawnicy.

Tegorocznym obchodom Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej towarzyszy wystawa „Co znaczy? / Mit jelent?", zlokalizowana obok Dworku Gościnnego w Parku Górnym Uzdrowiska.

Corocznie wydarzenie organizowane jest przez: Miasto i Gminę Szczawnica, Konsulat Generalny Węgier w Krakowie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy.

Autor: mw
Źródło: UMWM
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij