Walka o komisariat

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2014.04.05 08:52 / news / czytano 3259 / opinie 3

Sprawa przeniesienia komisariatu policji z Krościenka n/D do Szczawnicy wywołuje nie mniejsze emocje niż niedawna sprawa przeniesienia od 1 kwietnia br. Zespołu Ratownictwa Medycznego ze Szczawnicy do Krościenka n/D.

Radni z Krościenka wystosują w najbliższym czasie pismo, list otwarty do komendanta głównego policji w sprawie planów przeniesienia komisariatu z prośbą o ponowne zweryfikowanie i przeanalizowanie tej decyzji. 

- Wiem, że komendant główny policji kładzie szczególny nacisk na zmniejszenie czasu dojazdu do interwencji. Podobnie sprawa miała się z Zespołem Ratownictwa Medycznego, który przeniesiony został ze Szczawnicy do Krościenka – mówi Dariusz Morawczyński. Dlatego nie rozumiem, dlaczego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie wyda pieniędzy na komisariat policji w Krościenku, który jest najlepszym miejscem  z logistycznego punktu widzenia  – dodaje radny.

Jak podkreśla komisarz Krzysztof Musielak Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w  Krościenku n/D decyzyjność w tym zakresie jest wypadkową kilku czynników m.in. dotyczących posiadanych przez samorządy nieruchomości. - Lokalizacja nowego komisariatu w Ochotnicy Dolnej i Czorsztynie skutkowałaby jeszcze większym oddaleniem biegunowym siedziby policji od obywateli. Krościenko i Szczawnica generują w sobie największy ruch turystyczny, co przekłada się na liczbę zdarzeń w tym terenie – mówi Musielak.

Nowa siedziba po rozbudowie da możliwość zwiększenia liczby wakatów z 31 do 35. Na terenie gmin podlegających komisariatowi uruchomione zostaną Punkty Dzielnicowe i w każdej gminie ma stacjonować jeden z patroli policyjnych. Nowa siedziba, niezależnie gdzie powstanie, ma spełniać przede wszystkim odpowiednie standardy bezpieczeństwa i standardy lokalowe. 

- Jedynym warunkiem wyboru Szczawnicy na lokalizację nowego komisariatu było to, że Gmina Krościenko n/D nie dysponuje ani działką, ani lokalem na komisariat – akcentuje podinspektor Robert Bartosz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Targu.

Obecnie Komisariat Policji mieści się w zaadoptowanych od około 20 lat pomieszczeniach znajdujących się na dwóch piętrach Banku Spółdzielczego w Krościenku n/D. Policjanci mają do dyspozycji 11 pomieszczeń, w tym jedną toaletę, szatnię, magazyn. Pozostałe 8 małych i ciasnych pomieszczeń użytkuje 31 osób. Brak jest pomieszczenia socjalnego, udogodnień dla osób z ograniczonymi zdolnościami ruchowymi. Osoby starsze mają kłopoty z dotarciem na piętro komisariatu. - Praca funkcjonariusza w takich warunkach uderza głównie w jakość pracy policyjnej, a osoby podejmowane w takich warunkach lokalowych mają prawo czuć się traktowane przedmiotowo, bo trudno jest realnie wysłuchać i zbudować odpowiedni kontakt emocjonalny np. ze świadkiem zdarzenia – zaznacza komisarz Musielak. 

Przez okres 20 lat w komisariacie prowadzone były tylko doraźne remonty lub naprawy. Efekt jest taki, że poza dyżurką reszta pomieszczeń, korytarzy oraz klatka schodowa, która pełni funkcję poczekalni pozostawia wiele do życzenia. 

Priorytetem kierownictwa resortu jest ustandaryzowanie komend i komisariatów i zadbanie o poprawę warunków pracy policjantów, ale i zadbanie o miejsca, gdzie najczęściej przychodzą obywatele.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

rob2014.04.07 10:04
a o co to chodzi z tymi fotkami?? wystarczy pozakładać klosze na lampy ,a wiecej pomieszczen po co ??zeby mieli gdzie imprezowac ,policja ma byc w terenie a nie grac w karty i ciepla herbatke ze sliwowica pic
xxx2014.04.06 15:04
Cyt. " Jedynym warunkiem wyboru Szczawnicy na lokalizację nowego komisariatu było to, że Gmina Krościenko n/D nie dysponuje ani działką, ani lokalem na komisariat – akcentuje podinspektor Robert Bartosz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Targu. " - HOLA , HOLA panie Komendancie. A od kiedy to ważniejsze przy lokalizacji jednostek Policji jest posiadanie działek przez samorządy, a nie kwestie bezpieczeństwa całego regionu oraz sensowna i logiczna strategia ! Policja w dalszym ciągu jest chyba państwowa, a nie samorządowa. To budżet państwa, a dokładnie Ministerstwa. lub Policji powinien zakupić działkę i sfinansować budowę nowej jednostki, a nie samorząd. Wychodzi na to, że Komendanci Policji są mądrzejsi od Wojewody (odnośnie Pogotowia) w sprawach lokalizacji i strategii. A skoro działki są najważniejsze to dlaczego nie przenieść tej jednostki do odnowionego i przystosowanego, a obecnie pustego budynku po Straży Granicznej w Sromowcach (nota bene własności tego samego Ministerstwa). Coś ta sprawa zaczyna śmierdzieć. Może powołane do tego służby powinny sprawdzić słuszność decyzji przełożonych Policji, bo w ostatnim czasie wychodzą dziwne sprawy choćby np. afera informatyczna w MSW
olek2014.04.05 16:04
Z tego co się orientuję Panie Radny, to już od bardzo dawna prowadzone są rozmowy na temat budowy Komisariatu.Przecież dobrze wiedzieliście o zamiarach budowy, i co zaoferowaliście ?, Szczawnica ponoć daje działkę, a Krościenko, ? jak to było w jednym z artykułów, wójt - płakać nie będziemy,
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij