Trzy gminy, ale jedna tradycja i kultura

Fot. Anna Borkowska 2015.11.23 12:35 / news / czytano 3075 / opinie 0

Spotkanie z cyklu "Tradycja przez Pokolenia w Pieninach", które odbyło się w sobotni wieczór w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, prowadziła Małgorzata Broda dyrektor oddziału Instytut Europa Karpat. Na scenie zaprezentowali się mieszkańcy trzech gmin, których łączy jedno - miłość do Pienin.

Wieczór był pełen atrakcji zarówno artystycznych jak i smakowych, był zjazdem znawców kultury regionalnej, artystów, muzykantów i autorytetów świata kultury pienińskiej. 

Spotkanie rozpoczęło się od filmu promującego Pieniny. Występy sceniczne artystów z regionu trzech gmin - Czorsztyna, Krościenka n.D i Szczawnicy przeplatane były rozmowami z zaproszonymi gośćmi tj. z włodarzami gmin, prezesem Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich Janem Sienkiewiczem i kierownikami Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy Piotrem Gąsienicą  i Gminnego Centrum Kultury w Kluszkowcach - Janiną Plewą.

- Szczawnica stoi na trzech nogach, na uzdrowiskowej, na turystycznej a trzecią wspierającą jest kultura i tradycje w naszym regionie. To nasza oferta turystyczna, która jest przez ostatnie kilka lat wzbogacana poprzez imprezy kulturalne, powstają nowe Stowarzyszenia - mówił o Szczawnicy burmistrz Grzegorz Niezgoda.

Na scenie zaprezentowali się: Muzyka Jana Kubika z Krościenka n.D, muzyka Białopotocanie z Krościenka n.D, Grupa Śpiewacza Krościencanki, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Pieniny z Krościenka n.D, Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy, Zespół Pieśni i Tańca Juhasy ze Szczawnicy, Kapela Jaworcanie, Dziecięcy Zespół Regionalny Małe Flisoki ze Sromowiec Niżnych, Zespół Regionalny Sromowianie ze Sromowiec Wyżnych, Chór Flisacki ze Sromowiec Niżnych, Krystyna Aleksander z Krościenka n.D, Andrzej Dziedzina Wiwer ze Szczawnicy i Stanisław Jabłoński z Kluszkowiec.

Podczas gali zostały wręczone odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek MCK SOKÓŁ. Z rąk członka Zarządu Województwa Małopolskiego Leszka Zegzdy i dyrektora Antoniego Malczaka otrzymali je: Krystyna Aleksander,  Alina Lelito,  Janina Plewa, Ewa Zachwieja,  Stanisław Czepiel,  Andrzej Dziedzina-Wiwer, Piotr Gąsienica,  Jan Kubik, Robert Majerczak i Artur Majerczak.

Dyrektorzy MCK SOKÓŁ Małgorzata Kalarus i Antoni Malczak wręczyli „Lachowskie Serca”  burmistrzowi Szczawnicy, wójtom Krościenka i Czorsztyna oraz prezesowi Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.

Sobotniego wieczoru można było podziwiać wystawę dzieł pienińskich twórców ludowych, posmakować specjałów kuchni pienińskiej a także zobaczyć pokaz mody projektantki ze Szczawnicy Marty Polaczyk, której kreacje inspirowane są rodzimym folklorem.
Autor: mw
Zdjęcia: Anna Borkowska
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij