Tylmanowa: Altana wypoczynkowa na styl regionalnej XVIII - wiecznej zabudowy

Fot. Lucyna Kozub 2016.05.06 08:00 / news / czytano 2901 / opinie 0

Na gminnej działce na os. Zaziąbły w Tylmanowej powstała nietypowa altana, miejsce odpoczynku dla pieszych i rowerzystów.

Nietypowa, bo zaskakuje wyglądem a głównie nawiązaniem do dawnej architektury mieszkalnej  o konstrukcji zrębowej charakterystycznej dla tego miejsca, gdzie najbardziej rzucającym się w oczy  elementem było uszczelnienie między belkami w kolorze niebieskim.Pomysłodawcami takiej właśnie formy odpoczynku byli radni sołectwa Tylmanowa, a projekt powstał dzięki pracownikom Politechniki Krakowskiej Wydziału Architektury Krajobrazu.

- Na podstawie wspólnie opracowanej koncepcji powstał projekt altany, który dzisiaj obserwować możemy nad Dunajcem. Miejsce ma służyć rowerzystom i pieszym do odpoczynku a także schronienia się pod dachem w niepogodę bądź bardzo słoneczny dzień – tłumaczy Stanisław Michałczak sołtys Tylmanowej.

Historyczny krajobraz osadniczy z drugiej połowy XVIII w. budownictwa drewnianego na wschodnim brzegu Dunajca m.in. na osiedlach Króle i Klępy to do dziś istniejące chałupy o konstrukcji zrębowej, kryte dwuspadowymi dachami, o połaciach daleko wysuniętych ponad ściany szczytowe. Uszczelnienie między belkami ścian („mszenie”) było zaklejane gliną i malowane, przy czym kolor i odcień był charakterystyczny dla każdego osiedla, np. na Klępach był to kolor sinoniebieski, zaś na Królach  biały.
 
Altana dobrze widoczna jest dla podróżujących drogą wojewódzka 969.
Autor: mw
Zdjęcia: Lucyna Kozub
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij