Uroczysta sesja Rady Gminy Ochotnica rozpoczęła główne uroczystosci 600-lecia lokacji

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.07.18 10:53 / news / czytano 2715 / opinie 0

Obradom towarzyszyła część artystyczna, scenka historyczna odczytania aktu lokacji, a także prelekcje historyczne i uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej – dokumentów pozyskanych z Archiwum Narodowego w Krakowie i zdjęć z domowych archiwów mieszkańców.

Uroczysta sesja Rady Gminy odbyła się w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej i miała wyjątkową oprawę oraz charakter.

Najpierw Pan Franciszek Ziemianek Przewodniczy Rady Gminy powitał zaproszonych gości , wśród których byli m.in. Pani Aniela Bukała Poseł na Sejm kadencji 1989-1991, Pani Maria Łojas-Jurkowska Radna Powiatu Nowotarskiego, Honorowi Obywatele Gminy Ochotnica Dolna – Pani Jadwiga Środulska-Wielgus, dr Krzysztof Wielgus, a także dr Przemysław Stanko, byli Przewodniczący i Zastępcy Przewodniczących Rady Gminy, obecni radni, sołtysi, prezesi, dyrektorzy instytucji działających na terenie gminy i kierownicy jednostek organizacyjnych.

- Witam tych wszystkich, którzy w minionych latach swoim autorytetem i zaangażowaniem społecznym budowali tożsamość naszego samorządu, podejmowali odważne decyzję stawiające na stabilny i zrównoważony rozwój całej gminy – mówił w swoim wystąpieniu Przewodniczący.

Następnie słowo do zebranych skierował Pan Stanisław Jurkowski Wójt Gminy Ochotnica Dolna podkreślając, że uroczysta sesja odbywająca się w przeddzień jubileuszu najważniejszego wydarzenia wsi, czyli 600-lecia jej istnienia, nadaje jej szczególny charakter. – Abyśmy trwali w tradycji przodków, wierze, tym wszystkim co zawsze powodowało i powoduje, że jesteśmy silni, dumni i wytrwali w dążeniu do prawdy, piękna i dobra – zaznaczył Wójt.

W teatralnym akcencie spotkania uczestnicy obejrzeli krótką inscenizację odczytania przez króla Władysława Jagiełło dokumentu lokacji i przekazania go Dawidowi Wołochowi zasadźcy Ochotnicy.

O historii Ochotnicy i Tylmanowej mówili dr Przemysław Stanko z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie, mgr Beata Skoczeń – Marchewka kustosz Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz dr Krzysztof Wielgus z Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej.

Na zakończenie zaśpiewał i zatańczył zespół Nucicki prowadzony przez Panią Agatę Chlipała, a następnie Wójt Gminy wraz z Przewodniczącym Rady dokonali uroczystego otwarcia "Wystawy historycznej dokumentów i fotografii związanych z 600-leciem lokacji Ochotnicy" otrzymanych z Archiwum Narodowego w Krakowie oraz wystawy fotograficznej z domowych archiwów mieszkańców wsi.

Pamiątkowa fotografia uczestników sobotniej sesji wraz z przesłaniem dla przyszłych pokoleń znalazła się w kapsule czasu wmurowanej w obelisk obok WOK w niedzielę 17 lipca. Regionalny poczęstunek przygotował Związek Podhalan Oddział Ochotnica Dolna.

Przypomnijmy. Ochotnica w tym roku świętuje jubileusz 600-lecia lokacji wsi. W styczniu obchody rozpoczęły się Opłatkiem Związku Podhalan w Polsce, w którym uczestniczyli przedstawiciele większości oddziałów z Polski oraz samorządowcy z Podhala wraz z mieszkańcami Ochotnicy.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij