Urząd Miasta chwali się Parkiem Dolnym, Uzdrowisko grozi odstąpieniem od umowy użyczenia

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.08.03 17:15 / news / czytano 3261 / opinie 1

Urząd Miasta i Gminy Szczawnica na przełomie lipca i sierpnia br. poinformował na swojej stronie o gratulacjach docierających od turystów i mieszkańców za to, jak wygląda i funkcjonuje Park Dolny po rewitalizacji. Władze Uzdrowiska Szczawnica mają inne zdanie.

Według informacji zamieszczonej na stronie UMiG co rusz docierają telefony z gratulacjami od turystów i mieszkańców za to, jak wygląda i funkcjonuje Park Dolny po rewitalizacji. Teren zagospodarowany na nowo i utrzymywany przez Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej przyczynił się do poprawy wizerunku Szczawnicy w obrębie centrum miasta. W ramach inwestycji odnowiono alejki, dzięki czemu spacer po specjalnej naturalnej nawierzchni nie jest uciążliwy tak jak po asfalcie czy po betonie. Przypomnijmy, że technologię budowy alejek forsowało Uzdrowisko Szczawnica, natomiast Urząd Miasta obstawał, że jest to nieodpowiedni materiał, niedostosowany do warunków klimatycznych panujących w Szczawnicy i lepsza byłaby np. kostka brukowa. - Sam pomysł nawierzchni HanseGrand jest według nas nietrafiony. Każda tego typu nawierzchnia w warunkach jakie panują w Szczawnicy będzie zachowywać się podobnie. - mówił na jednej z sesji Rady Miasta burmistrz Grzegorz Niezgoda odpierając zarzuty Krzysztofa Mańkowskiego Prezesa Uzdrowiska dotyczące złego materiału zastosowanego do budowy alejek przez wykonawcę, który po zimie zamienił się w błoto. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Błoto na alejkach w Puławach i Parku Dolnym w Szczawnicy.

Walczące o wymianę nawierzchni alejek władze Uzdrowiska Szczawnica, które wydało na rewitalizację ponad dwa miliony złotych, wystosowały 31. lipca br. pismo do UMiG Szczawnica oraz Rady Miasta i Gminy Szczawnica. Domagają się w nim podania konkretnych terminów i szczegółowych informacji na temat wymiany nawierzchni alejek na zgodną z projektem, specyfikacją techniczną oraz umową z wykonawcą. Ponadto załączając do wysłanego ostatniego lipca pisma zdjęcia z Parku władze Uzdrowiska twierdzą, że wygląda on jakby nikt o niego nie dbał. Podkreślają, że stan trawników, rabat kwiatowych, infrastruktury parku jest porażający. Widoczne są nieskoszone od wielu dni trawniki, o czym świadczyć ma niezliczona ilość miejsc w których pojawiły się połacie chwastów, miejsca w ogóle bez trawy, roślinności i kwiatów. Pomimo panujących upałów brak jest jakiegokolwiek podlewania, a zostały specjalnie w tym celu wykonane punkty poboru wody w parku podczas rewitalizacji. Ignorowanie i niedostosowanie się do instrukcji pielęgnacji zieleni, w której zawarte zostały wskazówki dotyczące podlewania i nawadniania w okresach suszy oraz wysokich temperatur zwolni wykonawcę z obowiązku gwarancji. Pojawiły się także usterki podestu karuzeli i podestu przy stawie, z którymi nikt nic nie robi. Brak jest oznak podstawowego utrzymania parku jak np. opróżnianie koszy na śmieci. Taki stan rzeczy nie jest żadną wizytówką dla zrealizowanej za kwotę prawie pięciu milionów złotych inwestycji jak również dla samego Uzdrowiska Szczawnica. Zgodnie z 10 letnią umową użyczenia terenu, na którym znajduje się Park Dolny, Użytkownik (UMiG Szczawnica) zobowiązany jest do opieki i dbania o teren inwestycji. 

W przypadku braku odpowiedzi w ciągu 7 dni od dnia otrzymania pisma przez Urząd Miasta, Uzdrowisko upoważnione będzie do podjęcia działań związanych z odstąpieniem od umowy użyczenia, co skutkowałoby zwrotem terenu i wkładu do budżetu inwestycji 2 250 000 złotych w trybie natychmiastowym.

UMiG Szczawnica, który przygotowywał dokumentację celem pozyskania środków unijnych na rewitalizację Parku Dolnego, twierdzi że wygląda on pięknie dzięki zasadzonym w zeszłym roku kwiatom i roślinności. Podczas letnich upałów, takich jak obecnie w Parku można się ochłodzić. Służyć ma temu fontanna znajdująca się przy Grocie Zyblikiewicza oraz duży staw w północno-zachodniej części parku. W pobliżu Alei Parkowej, również na terenie Parku Dolnego, funkcjonują dwa dziecięce place zabaw. Wyposażono je w huśtawki, zjeżdżalnie i piaskownice. Według inwestora i użytkowników infrastruktura parku czyli alejki, ławeczki, kosze na śmieci, ogrodzenie spełnia najwyższe wymogi. Są także estetyczne, co według Urzędu Miasta doceniają turyści i mieszkańcy. Józefa Kanclerska dyrektor MZGK w Szczawnicy podkreśla: - Do utrzymania parku zatrudniamy dwóch merytorycznie przygotowanych w tym celu pracowników. Dodatkowo korzystamy z usług pracowników sezonowych. Zachowanie odpowiedniego standardu tego terenu wymaga olbrzymiego zaangażowania wszystkich służb m.in. osób, które dbają o zieleń, techników odpowiadających za działanie fontanny, ekipy sprzątającej. Mimo iż wiąże się to z dużymi kosztami, wiemy, że warto podejmować takie działania. Cieszy nas efekt i pochlebne opinie, z którymi spotykamy się na co dzień.

Burmistrz Grzegorz Niezgoda zastanawia się także nad ogłoszeniem konkursu na nadanie Parkowi Dolnemu imienia np. którejś ze słynnych osób, jakie przez ostatnie 100 i więcej lat odwiedziły Szczawnicę.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Turista2013.08.08 13:08
Skoszone piknie.... murawa jak na stadionie Wembley :))))
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij