ZEW Niedzica chroni ryby w Wiśle

Fot. Arch. ZEW Niedzica S.A. 2015.04.16 14:25 / news / czytano 3290 / opinie 0

Dobiegły końca prace modernizacyjne na terenie Małej Elektrowni Wodnej Smolice, realizowane przez ZEW Niedzica S.A.

Projekt, pn. „Modernizacja wlotu do Małej Elektrowni Wodnej Smolice” był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Działanie 7.2. Poprawa jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Budżetu Państwa.

Zrealizowany projekt pozwoli na dodatkową produkcję ok. 1000 MWh czystej energii rocznie i przyczyni się, m.in. do ograniczenia niekorzystnego wpływu działalności antropogenicznej na pobliski obszar NATURA 2000, Park Krajobrazowy i tereny szczególnie cenne z punktu widzenia polityki rozwojowej gminy, tzw. „Doliny Karpia” m.in. poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłów, które na dzień dzisiejszy na całym terenie województwa małopolskiego przekraczają dopuszczalne normy. 

Ewenementem w przypadku przeprowadzonej modernizacji jest montaż bariery elektryczno-elektronicznej, chroniącej ryby przed przedostaniem się do turbin elektrowni. Urządzenie ma na celu odstraszenie, przy pomocy impulsów elektrycznych ryb wędrujących w stronę turbin elektrowni, w sposób nie zagrażający ich bezpieczeństwu. 

Bariera została zainstalowana w uzgodnieniu i przy akceptacji OPZW Katowice i jest to aktualnie jedną z pięciu instalacji tego typu w Polsce,  w tym pierwszą na rzece Wiśle i w województwie małopolskim, przy czym z uwagi na charakter rzeki i warunki hydrologiczne, zastosowano najnowsze technologie w zakresie części podwodnej tj. rodzaju pływaków i sposobu rozmieszczenia i mocowania elektrod.
Źródło: ZEW Niedzica S.A.
Zdjęcia: Arch. ZEW Niedzica S.A.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij