ZEW Niedzica do sprzedaży? Zarząd Powiatu przedstawił swoje stanowisko

Fot. 2022.08.22 23:10 / news / czytano 560 / opinie 0

Czy rząd chce sprzedać Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy? Zarząd Powiatu Nowotarskiego wyraził swoje stanowisko, wcześniej do premiera Mateusza Morawieckiego apelowała Rada Gminy Łapsze Niżne.

Rada gminy Łapsze Niżne apelowała do premiera Mateusza Morawieckiego i członków rządu o "wstrzymanie działań zmierzających do zmiany właściciela Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A". Radni zdecydowali się na ten krok, bo – jak mówią – coraz częściej dochodzą do nich informacje, że Skarb Państwa, który jest właścicielem Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica (ZEW Niedzica), miał rozważać decyzję o jej prywatyzacji.
 
W piśmie do premiera radni z Łapsz Niżnych przypominają, że w wyniku wywłaszczenia z terenów niezbędnych pod budowę zapory, zbiorników i całej niezbędnej dla funkcjonowania przedsiębiorstwa infrastruktury, musieli opuścić swoje domy, oddać swoje sady, pola uprawne, a nawet kościoły i cmentarze. Ponadto ZEW Niedzica jest jednym z największych pracodawców w regionie.

ZEW Niedzica S.A. jest istotnym elementem bezpieczeństwa i sprawności Krajowego Systemu Energetycznego (KSE) z uwagi na zdolność do samostartu i udziału w odbudowie KSE po ewentualnym wystąpieniu blackoutu – tłumaczą radni.
 
W 2012 roku próbę sprywatyzowania ZEW Niedzica podjął rząd PO-PSL. Spółka miała zostać sprzedana prywatnemu, zagranicznemu inwestorowi. Wówczas gmina oraz samorządy gmin ościennych i powiatu nowotarskiego wystąpiły do ówczesnego rządu o zmianę decyzji, argumentując, że jest to działanie na szkodę państwa polskiego i lokalnej społeczności.
 
- Apelujemy, aby nigdy podmiot pełniący tak ważne funkcje w obszarze kluczowym dla państwa polskiego, jakim niewątpliwie jest bezpieczeństwo energetycznie, nie mógł znaleźć się w rękach podmiotów prywatnych, a tym bardziej podmiotów zagranicznych – napisali radni.
 
Zarząd Powiatu Nowotarskiego skierował pismo do Jacka Sasina Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych w którym prosi o potwierdzenie lub wykluczenie informacji o potencjalnym przekazaniu ZEW Niedzica S.A. do majątku innego podmiotu. Całość pisma zamieszczamy w galerii niżej.
Autor: oprac.red.
Źródło: wyborcza.pl, money.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij