BACH 330

Fot. 2015.11.11 20:56 / news / czytano 3398 / opinie 0

Szczawnicki Chór Kameralny oraz Musica Florea Praha zaprezentują bachowskie kantaty.

W 2015 roku obchodzimy 330 rocznicę urodzin Jana Sebastiana Bacha – mówi Agnieszka Żarska, dyrektor artystyczny przedsięwzięcia: Albert Einstein, który sam grał na skrzypcach, zapytany o muzykę Bacha powiedział: „O dziełach Bacha powiem tylko tyle: słuchaj, graj, kochaj, czcij - i trzymaj gębę na kłódkę”.
 

Muzyka Bacha jest fenomenem, inspirującym ludzi na całym świecie już od ponad 300 lat. To dla nas wielkie wyzwanie i radość, że możemy propagować tę genialną muzykę w naszym regionie. Bardzo byśmy chcieli, żeby z możliwości posłuchania jej na żywo skorzystało jak najwięcej osób, również młode pokolenie. Podczas naszych koncertów w Szczawnicy i Nowym Sączu (w ramach Festiwalu Jubilaei Cantus), zaprezentujemy wybrane fragmenty  bachowskich kantat. Mamy szczęście po raz kolejny współpracować ze znakomitą orkiestrą oraz oddanymi tej sztuce śpiewakami. Pokażemy kantaty w układzie roku liturgicznego, co pozwoli zaprezentować bardzo różnorodny program i mam nadzieję - przybliży ducha tej muzyki. 

Ilość  i jakość muzyki, którą  Bach nam pozostawił - zdumiewa. Biorąc pod uwagę chociażby kantaty, których do dziś zachowało się ponad 200, a każda z nich to minimum 20 minut świetnej muzyki, trudno wprost uwierzyć, że jeden człowiek zdolny był wykreować tak niesamowity muzyczny kosmos. Warto podkreślić, w jakich warunkach Bach tworzył. Będąc w Lipsku i pełniąc funkcję kantora w kościele św. Tomasza miał obowiązek co tydzień skomponować nową kantatę, tak aby wykonać dzieło podczas niedzielnego nabożeństwa. Państwo Bachowie mieszkali w służbowym mieszkaniu, sąsiadującym bezpośrednio z pomieszczeniami szkoły parafialnej, wychowując gromadkę swoich dzieci. Wydaje się, że warunki do tworzenia były delikatnie mówiąc trudne. Codzienne życie ówczesnych ludzi wyglądało zupełnie inaczej niż dziś, kiedy towarzyszy nam komfort i nie musimy walczyć o niezbędne dla normalnego funkcjonowania kwestie. Ludzie, żyjący w XVIII w.  nieporównywalnie częściej musieli mierzyc się ze śmiercią najbliższych, a szczególnie dzieci. Bach był sierotą od 9. roku życia, a później jako ojciec sam pochował  kilkoro własnych dzieci. 

W jaki sposób w tych okolicznościach udało mu się tworzyć tak wysokiej jakości muzykę pozostanie pewnie tajemnicą. Paradoksalnie jednak, jak pisze słynny angielski dyrygent John Eliot Gardiner w swojej najnowszej książce, te stresujące okoliczności wzmacniały jeszcze twórcza wenę i mobilizowały lipskiego kantora. W muzyce Bacha odnajdziemy cierpienie i dramat ale też ogromnie dużo tańca, radości, często wręcz euforii. Jego muzyka porusza, uskrzydla i podnosi na duchu jak żadna inna. Jest to tylko jeden z wielu powodów, dla którego warto dziś powracać do tych fenomenalnych dzieł.

KONCERTY:
13.11.2015 r., godz. 19.00,  Szczawnica-Dworek Gościnny (foyer)
14.11.2015 r., godz. 19.00, Nowy Sącz-Bazylika p.w. św. Małgorzaty w ramach Festiwalu Jubilaei Cantus

wykonawcy:
Ewa Leszczyńska- sopran
Hasan El Dunia – tenor
Szczawnicki Chór Kameralny
Orkiestra barokowa Musica Florea Praha –kierownik Marek Stryncl
Agnieszka Żarska-dyrygent, słowo o muzyce

Organizatorem projektu jest Szczawnicki Chór Kameralny, partnerem Fundacja Andrzeja Mańkowskiego-Szczawnica oraz Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica S.A. Projekt został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Województwa Małopolskiego oraz ZEW Niedzica S.A.
 
Wstęp-wolne datki, więcej na : www.szczawnickichor.pl

Program koncertu:
Nun komm, der Heiden Heiland, BWV 62- chorus
Bewundert, o Menschen, dies große Geheimnis, BWV 62- aria tenore
Jesus bleibet meine Freude, BWV 149- chorus/chorale
Tief gebückt und voller Reue,  BWV 199 –aria soprano
O grosse Lieb , BWV 245 (Johannes Passion) –chorale
Sinfonia, Adagio, BWV 249 (Oster- Oratorium)
Preis und Dank! BWV 249-chorus
Mein gläubiges Herze, BWV 68 aria soprano
Gelobet sei  der Herr, mein Gott BWV 129-chorus
Sinfonia, BWV 29
Wir danken dir, Gott!, wir danken dir, BWV 29-chorus
Höchsterwünschtes Freudenfest , BWV 194-sinfonia/chorus
Źródło: Szczawnicki Chór Kameralny
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij