Gala u Burmistrza i Perły Pienin

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.02.05 23:51 / news / czytano 4170 / opinie 0

W Spotkanie Noworocznym podsumowującym miniony rok na zaproszenie Grzegorza Niezgody burmistrza Szczawnicy udział wzięły osoby i podmioty gospodarcze czynnie uczestniczące w życiu kulturalnym i społecznym miasta.

Tradycją stała się już organizacja spotkania, podczas którego burmistrz nie tylko dokonuje podsumowania minionego roku, ale również w sposób szczególny dziękuje tym wszystkim osobom i instytucjom, które w sposób znaczący przyczyniły się do rozwoju miasta i zaznaczyły w 2014 roku w życiu kulturalnym, sportowym i społecznym. Na tę okazję przybyło szerokie grono zaproszonych przez burmistrza Gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciel Starostwa Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki Urzędujący Członek Zarządu, Krzysztof Szlaga zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu, burmistrzowie i wójtowie sąsiednich gmin, byli burmistrzowie Szczawnicy, przedstawiciele duchowieństwa, Janusz Ryś prezes Polskich Kolei Linowych, Jan Sienkiewicz prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, Grzegorz Podlewski prezes ZEW Niedzica S.A., radni, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych i placówek oświatowych, przedstawiciele firm, instytucji, organizacji pozarządowych i mediów. Prowadzący spotkanie Piotr Gąsienica dyrektor szczawnickiego Miejskiego Ośrodka Kultury odczytał list od Marka Sowy Marszałka Województwa Małopolskiego, który nie mógł uczestniczyć w spotkaniu.

Burmistrz, w swoim wystąpieniu przede wszystkim podziękował zebranym, że przyjęli jego zaproszenie i zaznaczył, że tradycja spotkań kontynuowana jest od 2007 roku. - Dzisiejsza uroczystość ma być okazją do podziękowań, ale i podsumowań naszej współpracy w roku 2014. Chciałbym przypomnieć najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnich dwunastu miesiącach lecz również podzielić planami i zamierzeniami - mówił Niezgoda. W swoim wystąpieniu wspomniał o roku wyborczym i związanej z nim weryfikacji ostatnich czterech lat, która okazała się dla niego pomyślna. Największą inwestycją minionego roku była rozbudowa systemu wodnego przez budowę ujęcia wody i sieci wodociągowej w Jaworkach, realizowanego przy współpracy ze Słowacją. Szczawnica przez ostatnie sześć lat z funduszy transgranicznych pozyskała blisko 20 mln złotych. W roku 2014 samorząd rozpoczął wraz z Podhalańskim Przedsiębiorstwem Komunalnym realizację największego projektu na terenie gminy - rozbudowę kanalizacji sanitarnej.

- Aby wykorzystać efektywnie kolejną perspektywę finansową przypadającą na lata 2015-2020 musimy być gotowi i jednocześnie przygotowywać niezbędne dokumentacje. Planujemy opracowanie dokumentacji ścieżek rowerowych, centrum dla biegaczy w Jaworkach, budowy ośrodka zdrowia, komisariatu policji i mieszkań socjalnych - podkreślał burmistrz.

A co w najbliższej przyszłości? Szczawnica planuje realizować w najbliższym roku dwa duże projekty - przebudowę mostu w Malinowie o wartości blisko 6 mln złotych oraz ochronę przeciwpowodziową miasta poprzez remont i rozbudowę murów bulwarowych Grajcarka od kolejki PKL do zapory w Malinowe. 

W nawiązaniu do sytuacji finansowej miasta Niezgoda podkreślił, że zadłużenie zostało zmniejszone o kwotę blisko 4 mln złotych, co wynikało głównie z przesunięcia wydatków związanych z projektami parkingu w Pieninach i siecią wodociągową na Jaworkach. - W mojej ocenie, którą opieram na ocenie prawników, Szczawnicy nie zagrażają roszczenia finansowe spadkobierców (hrabiego Adama Stadnickiego - przyp. red.) związane z użytkowaniem przez nas terenów do których zostały zgłoszone te żądania. Przedłużający się okres, w którym nasze sprawy i spadkobierców zalegają w sądach, długi czas ich rozpatrywania nie sprzyja wyciszaniu sporu, a wręcz go zaognia gdyż każda ze stron zgodnie z prawem musi bronić swoich racji - zaznaczył Niezgoda.

W tym roku specjalne wyróżnienia statuetki "Perła Pienin" otrzymał Szczawnicki Chór Kameralny pielęgnujący i promujący wysoką kulturę, która obok kultury ludowej stanowi dziedzictwo Szczawnicy za projekt artystyczny pn. Międzynarodowy Festiwal Barokowe Eksploracje. Statuetka trafiła też na ręce działaczy lokalnego Klubu Sportowego Jarmuta za historyczny awans do Ligii Okręgowej (V Liga Nowy Sącz), popularyzację i promowanie postaw sportowych oraz do Stefana Bielaka burmistrza słowackiego partnerskiego miasta Spišská Belá, z którym Szczawnica współpracuje i realizuje projekty transgraniczne od 2003 roku. "Perłę Pienin" Stefan Bielak otrzymał za okazaną pomoc i całokształt działań i inicjatyw w rozwijaniu współpracy Polsko-Słowackiej. 

Galę, która odbyła się w Hotelu Smile Pieniny swoim występem i poczuciem humoru uświetnił znany polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy - Andrzej Grabowski, który największą popularność zdobył dzięki produkcjom telewizyjnym m.in. rolą Andrzeja Jurewicza w "Bożej podszewce" i Ferdynanda Kiepskiego w serialu "Świat według Kiepskich".

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij