Barok na Spiszu - pierwszy z koncertów festiwalowych już w sobotę 15. sierpnia

Fot. 2015.08.11 17:36 / news / czytano 2791 / opinie 0

Tegoroczny festiwal będzie upływał pod znakiem Jana Sebastiana Bacha. W programie pięć koncertów, które odbędą się w kościołach w Kacwinie, Krempachach, Frydmanie, Niedzicy i Jurgowie. Na wszystkie koncerty wstęp wolny. 

Z wielką radością zapraszam Państwa na kolejną odsłonę festiwalu muzyki i sztuki barokowej na Spiszu - "Barok na Spiszu". Tegoroczny festiwal będzie upływał pod znakiem Jana Sebastiana Bacha. Pokażemy jego niezwykłe oblicza muzyczne: fascynacje, inspiracje, z których czerpał, kompozytorów, których cenił i podziwiał, tych, których znał osobiście, i tych, z którymi chciał się spotkać.

IV Festiwal "Barok na Spiszu" to 5 koncertów, 5 wspaniałych kościołów, gdzie odbędą się koncerty, 22 wykonawców, 8 kościołów otwartych w ramach otwartych drzwi, 
5 programów z Janem Sebastianem Bachem w tle, prowadzący m.in. Andrzej Zawisza, Andrzej Szadejko, Patrycja Domagalska-Kałuża! 

Mecenasi tegorocznej edycji: Województwo Małopolskie, ZEW Niedzica SA, Tatrzański Bank Spółdzielczy, Stacja Narciarska Jurgów-Ski, Kotelnica Białczańska.
Patronat honorowy objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego.

Serdecznie zapraszam na wydarzenia festiwalowe:

22, 29 sierpnia 2015, soboty, godz. 11-14
„Gdzie ten barok?” – drzwi otwarte w kościołach Spisza: Łapsze Wyżne, Łapsze Niżne, Jurgów,
Frydman, Kacwin, Krempachy, Trybsz

15 sierpnia 2015, sobota, 18.30, Kacwin, kościół Wszystkich Świętych
mini-wykład: Katarzyna Wiwer (Bach i Buxtehude: W drodze do mistrza)
Bach i jego mistrz – „Jesu, meine freude” Bach & Buxtehude 
Scepus baroque dyr. art. Andrzej Zawisza

16 sierpnia 2015, niedziela, 18.30, Krempachy, kościół św. Marcina
mini-wykład: ks. Dariusz Ostrowski (Kościół w Krempachach)
Bach i Telemann – kompozytorzy dworów polskich
Michaela Koudelková – flet prosty, Andrzej Zawisza – klawesyn

22 sierpnia 2015, sobota, 18.30, Frydman, kościół św. Stanisława
mini-wykład: Andrzej Szadejko (Pergolesi czy Bach – parodie, pastisze, plagiaty)
Bach i jego muzyczne fascynacje: Bach & Pergolesi
Scepus baroque dyr. art. Andrzej Szadejko

23 sierpnia 2015, niedziela, 18.00, Niedzica, kościół św. Bartłomieja
mini-wykład: Tomasz Orlow (Sztuka improwizacji)
W stylu Bacha: Koncert organowy z niespodzianką
Tomasz Orlow – organy

29 sierpnia 2015, sobota, 18.30, Jurgów, kościół św. Sebastiana
mini-wykład: Rafał Monita (Bach–Haendel – znajdź różnice)
Spiska kolacja na cztery ręce: Bach vs Haendel
Karpacka Orkiestra Barokowa dyr. art. Patrycja Domagalska-Kałuża
 
Festiwal Barok na Spiszu to inicjatywa kulturalna zainicjowana w roku 2012. Organizatorem festiwalu jest fundacja Kulturalny Szlak we współpracy z lokalnymi instytucjami: Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy, Stowarzyszeniem Rozwoju Spisza i Okolicy, spiskimi parafiami i Gminami Łapsze Niżne i Bukowina Tatrzańska. Festiwal promuje wspaniałe zabytki baroku znajdujące się na terenie polskiego Spisza poprzez koncerty muzyki korespondującej z wystrojem oraz charakterem wnętrz. Podczas koncertów odbywają się także mini-wykłady prezentujące w sposób bardzo zwięzły wiedzę o zabytkach Spisza, stylu barokowym, prezentowanej na koncercie muzyce, czy instrumentarium. Podczas festiwalu organizowana jest także akcja „drzwi otwartych” w zabytkowych kościołach Spisza. Festiwal dba o najwyższy poziom interpretacji, a także wierność stylistyce barokowej, gdyż wszyscy wykonawcy zaproszeni do udziału w festiwalu są znakomitymi muzykami, na co dzień specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki dawnej. Festiwal ma bardzo dobrą opinię w środowisku muzycznym i zyskuje coraz szerszy rozgłos. Powołaliśmy również do życia zespół Scepus Baroque, który jest związany z festiwalem, a celem jego powstania jest realizacja muzycznych idei festiwalowych, szczególnie przygotowywania festiwalowych premier. Pragniemy jednak, żeby działalność zespołu nie zamykała się jedynie do kolejnych edycji festiwalu, ale aby koncertując był wizytówką festiwalu przez cały rok.
Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij