21. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych z koncertem w Szczawnicy

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.07.23 23:40 / news / czytano 5724 / opinie 0

Dziecięca przyjaźń buduje spokój świata dorosłych - to tegoroczne hasło festiwalu, który zaistniał 21 lat temu. Święto Dzieci Gór to festiwal o dzieciach i dla dzieci. W tym roku jeden z koncertów odbył się w Dworku Gościnnym w Szczawnicy.

Szczawnica znalazła się na liście z pięcioma innymi miastami festiwalowymi tj. Nowym Sączem, Krynicą Zdrój, Bardejovem na Słowacji, Tyliczem oraz Muszyną. Wśród 12 zespołów pokazujących folklor swoich krajów 6 z nich pochodzi z Polski. Uczestnicy festiwalu łączeni są w pary kamrackie wspólnie biorące udział w koncertach i imprezach towarzyszących, co stwarza dzieciom możliwość bliższego poznania się w codziennym festiwalowym życiu oraz nawiązania bardziej bezpośrednich kontaktów.

W dzisiejszym koncercie w Szczawnicy wystąpił zespół "Taipei" z Tajwanu oraz "Mała Helenka" z Chełmca. Studio Tańca JULIA oraz Instytut Dziecięcej Ludowej Sztuki i Kultury UNIQUE - Tajwan to zespół reprezentujący tajwański folklor na tegorocznej edycji Festiwalu składający się z dwóch grup: Studia Tańca JULIA oraz Instytutu Dziecięcej Ludowej Sztuki i Kultury UNIQUE. Obie grupy pochodzą z Taipei, stolicy Tajwanu. Studio Tańca JULIA zostało założone w 1994 roku. Od samego początku Chang Hui Yu jest zarówno kierownikiem jak i dyrektorem artystycznym. Corocznie JULIA daje co najmniej dziesięć koncertów oraz uczestniczy w Ogólnokrajowym Konkursie Tanecznym. W latach 1994-2008 Studio zdobyło szereg pierwszych nagród w kategorii tańca ludowego, klasycznego, dziecięcego tańca i piosenki oraz tańca nowoczesnego.
 
Instytut UNIQUE założony został w 2010 roku i chociaż zgodnie z pierwotnym założeniem miał być jedynie zespołem muzycznym, złożonym z zawodowych muzyków, w niedługim czasie rozpoczął współpracę z grupami tanecznymi, stając się tym samym organizacją kulturalną, dbającą o zachowanie i promocję ludowej kultury Tajwanu. Dzieci uczestniczące w zajęciach Instytutu reprezentują szeroki przedział wiekowy – od przedszkola do liceum. Na repertuar składają się tradycyjne piosenki i tańce ludowe, wykonywane przy akompaniamencie następujących instrumentów: er-hu i gu-zhengl (instrumenty strunowe), bang-di (rodzaj fletu), rwan i pi-pa (instrumenty przypominające gitarę), yang-chin (chordofon zbliżony do cymbałów), jak również wielu rodzajów bębnów.
 
Zespół Mała Helenka został założony w 2003 roku z inicjatywy ks. prałata Jana Pancerza oraz Marka Kiełbasy. Działa przy Zespole Szkół w Chełmcu, a jego członkowie uczą się rodzimej kultury w trzech grupach wiekowych: 4-6 lat, 7-10 lat i 11-15 lat. Podczas koncertów ci mali artyści promują i kultywują tradycję słowa, muzyki, tańca i zabaw dziecięcych regionu Lachów sądeckich. Zespół bardzo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i społecznym swojej parafii i gminy, występując podczas dorocznych świąt i imprez okolicznościowych. Nadrzędnym celem działalności grupy jest właściwa organizacja czasu wolnego, umiejętność zdobywania wiedzy teoretycznej i praktycznej o swoim regionie, odwzorowanie i czerpanie pozytywnych elementów z ludowej tradycji i obyczajów dziadków i rodziców, kultywowanie, pielęgnacja i szerzenie wśród rówieśników regionalnej historii „małej ojczyzny” – Sądecczyzny. Mimo krótkiego okresu działalności, zespół zdobył już wiele nagród i wyróżnień na przeglądach krajowych i zagranicznych. Kierownictwo muzyczne zapewniają Andrzej Dominik i Rafał Czub, choreografem jest Maria Magdalena Waśko, a kierownikiem zespołu Marek Kiełbasa. Mała Helenka zaprezentowała program zatytułowany „Na polanie”, w którym publiczność zobaczyła szereg zabaw, zgadywanek, wyliczanek i tańców dziecięcych. Przygrywała im kapela w składzie: heligonka, skrzypce, klarnet, trąbka, kontrabas.

Festiwal rozpoczął się 21 lipca w Nowym Sączu a potrwa do niedzieli 28 lipca i zakończy się również w Nowym Sączu koncertem finałowym. Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – instytucja kultury województwa małopolskiego. Honorowy patronat nad imprezą objęli; Bogdan Zdrojewski Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego. 
Autor: Oprac. red.
Źródło: swietodziecigor.pl
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij