Festiwal Pieniny Kultura Sacrum - Ave na cześć Matki Boskiej Zielnej

Fot. Bożena Soliwoda 2019.08.17 09:14 / news / czytano 1955 / opinie 0

15 sierpnia, w świąteczne południe, w zabytkowym kościółku przy Rynku w Krościenku zabrzmiały maryjne pieśni. Wśród wszystkich średniowiecznych utworów poezji religijnej zajmują one wiodące miejsce, udowodniając, że najulubieńszym tematem poetów przed XVI wiekiem była Maryja.

Koncert rozpoczęła NengYi Chen Preludium i fugą C-dur J.S. Bacha BWV 846. Pieśni prezentowane przez sopranistkę Wiktorię Bisztygę, rozległy się z wiekowej barokowej ambony, umieszczonej po lewej stronie nawy głównej krościeńskiego zabytku. To okazja dla miłośników sztuki, by kierując wyżej wzrok, odnotować charakterystyczne dla stylu cechy, jak np. rzeźbione ornamenty akantowe z niebieskim tłem, czy gołębicę nad kazalnicą. Byśmy wsłuchani w muzykę i spoglądający na detale zabytku mogli doświadczyć przenikania zewnętrznego świata sztuki w nasze wewnętrzne życie.

Obejrzeliśmy także prace plastyczne i rękodzieło wystawione przy kościółku. Autorzy prac to: Ewa Majerczak, Elżbieta Adamczyk, Stanisław Bąk, Andrzej Michał Beliczyński, Marzena Bobrzecka, Anna Czajka, Wiktor Ćwiertniewicz, Agnieszka Fryda, Stanisław Jabłoński, Stanisław Kacwin, Helena Klimek, Anna Malinowska, Jadwiga Wielgus, Krystyna Kowalczyk Walosik. Mogliśmy porozmawiać z pienińskimi twórcami i posłuchać góralskiego grania i śpiewania w wykonaniu Jaśka Kubika, Izabeli Dusik i Mariana Jarosza. Wszystko to sprzyjało kontemplacji i umiliło świąteczny dzień.

Zapraszamy na ostatni festiwalowy koncert, 17 sierpnia, w sobotę na godz.19.00 do kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza.

W koncercie finałowym wystąpią trzej tenorzy Servi Domini Cantores: Rafał Kobyliński SJ, Ks. Zdzisław Madej i ks. Paweł Sobierajski. za organami zasiądzie Sylvester Rosstetter z Węgier.

Podczas koncertu wystawione zostaną prace przygotowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koła w Szczawnicy, które można będzie zakupić i wspomóc tym budowę domu dla osób niepełnosprawnych.
Autor: Bożena Soliwoda
Zdjęcia: Bożena Soliwoda
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij