Ołtarz Ojczyzny w Grywałdzie

Fot. 2018.08.17 19:11 / news / czytano 1136 / opinie 0

15 sierpnia  przypada Uroczystość Wniebowzięcia NMP – Matki Bożej Zielnej. Jest to również Święto Wojska Polskiego oraz Rocznica „Cudu nad Wisłą”. 

W kościele parafialnym pw. Matki Bożej Śnieżnej w Grywałdzie 15 sierpnia br. odprawiona została msza święta w intencji parafian poległych na przestrzeni wieków w walkach za wolną Ojczyznę. Mszy przewodniczył  ks. Infułat Adam Kokoszka w koncelebrze księży pracujących w Grywałdzie oraz  pochodzących z parafii Grywałd.
 
Po uroczystej mszy nastąpiło  poświecenie ziół i kwiatów, odśpiewano „Boże coś Polskę” i udano się z  procesją na cmentarz, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Uczestniczyli w niej druhowie strażacy z Grywałdu i Hałuszowej wraz z pocztami sztandarowymi, poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Grywałdzie, pracownicy służb mundurowych rodem z Grywałdu oraz mieszkający w Grywałdzie, mieszkańcy i goście przebywający na wypoczynku. Ceremonię prowadził Bogusław Waksmundzki mieszkaniec Grywałdu, Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego a zarazem Przewodniczący Rady Związku Euregionu „Tatry”, który w swoim przemówieniu nawiązał do tragicznej historii naszej Ojczyzny oraz konieczności upamiętnienia tych, którzy oddali za nią życie. Następnie podczas wciągania flagi na maszt odśpiewano Hymn Polski.

Kolejnym etapem uroczystości było poświęcenie przez ks. Infułata Adama Kokoszkę pomnika „Ołtarz Ojczyzny”, ku czci  tych wszystkich, którzy na przestrzeni historii cierpieli i umierali za Ojczyznę, z racji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W imieniu parafian sołtysi trzech sołectw: sołectwa Grywałd – Edward Ponicki, sołectwa Dziadowe Kąty - Władysław Mszanik oraz sołectwa Hałuszowa - Stanisław Kołek – złożyli wieniec pod pomnikiem, oddając hołd poległym za wolność Ojczyzny.   

Pomysłodawcą pomnika jest ks. Proboszcz Parafii Grywałd Józef Bania, wykonawcą Firma Kamieniarska „Wolski”.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij