Mali Maniowianie podtrzymują kulturę ludową od 20 lat

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2014.02.03 09:50 / news / czytano 6629 / opinie 0

Zespół Regionalny im. ks. Antoniego Siudy obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia. Sobotnie popołudnie było okazją do spotkania i podsumowania lat działalności osób pełnych pasji i zamiłowania do folkloru.

Na mszy świętej w kościele parafialnym w Maniowach, której przewodniczył proboszcz ks. Tadeusz Dybeł, zgromadzili się zaproszeni goście, członkowie zespołu z rodzinami, instruktorzy i sympatycy. Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Maniowach.  

- Pragnę złożyć Wam serdeczne życzenia i gratulacje. Dwadzieścia lat to szmat czasu, to kawał historii. Przez te lata na pewno wiele przeżyliście, wiele zobaczyli dzięki czemu macie poczucie łączącej Was więzi - mówił do zgromadzonych Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn. Na ręce Katarzyny Dobrzyńskiej, obecnej instruktorki zespołu, przekazał okolicznościowy grawerton jako podziękowanie za wieloletnią, pełną zaangażowania działalność artystyczną zespołu oraz za pielęgnowanie rodzimej tradycji i krzewienia kultury podhalańskiej.

Antoni Malczak, Dyrektor  Małopolskiego Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu, gratulował założycielom wielkiej mądrości, roztropności i umiejętności patrzenia do przodu. Podkreślił, że zespół regionalny to nie tylko tradycja, to uczenie patriotyzmu, to wychowanie w społeczności i uczenie życia. 

Spotkanie było okazją do przypomnienia historii i osiągnięć zespołu i podziękowania byłym instruktorom - Marii i Stanisławowi Staszel za wieloletni wkład pracy. „Mali Maniowianie” to zespół, który z sukcesami tańczy w kraju i za granicą, obecnie liczy ponad 60 członków.

Historia:
W 1994 roku Stanisław Wojtaszek - ówczesny wójt gminy Czorsztyn wpadł na pomysł stworzenia w Maniowach ludowego dziecięcego zespołu pieśni i tańca. Sprawę organizacji i prowadzenia zespołu powierzono znanym na Podhalu działaczom Związku Podhalan - Marii Józefowi Staszel z Nowego Targu. Zespół przyjął nazwę „Mali Maniowianie”, a za patrona obrał sobie zmarłego w 1992 roku długoletniego proboszcza parafii Maniowy ś.p. ks. Antoniego Siudę - człowieka wielkiego duchem i sercem.

Do zespołu należą dzieci z wiosek: Maniowy, Mizerna i Czorsztyn i dzięki swojej pracowitości zespół ma opracowane programy: Zielone Świątki, Jasełka Góralskie, Kolędnicy, Konkurs Jodła Góralskiego (konkurs potraw góralskich), Hałdamas (zakończenie żniw), Polywacka (śmigus dyngus), Na polanie przy pasyniu. Maniowianie biorą udział w licznych konkursach oraz występują często przy okazji uroczystości wiejskich lub gminnych. Regularnie wyjeżdżają na festiwale folklorystyczne polskie i zagraniczne. Byli m.in. w Macedonii, Nowym Sączu, Rabce i Zakopanem. Gościli u siebie Macedończyków oraz Szkotów. W roku 2009 Państwo Staszel przekazali prowadzenie zespołu Katarzynie Dobrzyńskiej i Stanisławowi Gąsienicy.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij