O wierzeniach, medycynie i magii ludowej w sobotni wieczór w galerii Krzywa Jabłonka

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.09.29 21:50 / news / czytano 2522 / opinie 0

To był wyjątkowo ciekawy wieczór. W szczawnickiej galerii przy ulicy Pienińskiej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbyło się spotkanie pn. Utracone Dziedzictwo - Karpaty pełne czarów.

Organizatorzy - Galeria Krzywa Jabłonka, Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu, przygotowali dla zaproszonych gości szereg atrakcji od promocji książek, przez wystawy i opowieści o dawnych obrzędach i zwyczajach.

Najpierw szerzej o publikacji „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat Polskich” opowiadał Robert Kowalski, historyk i prezes PTH. Promocją drugiej książki "Pienińska Apteka" zajął się autor prof. Ludwik Frey, który podczas sobotniego wieczoru zajmująco opowiedział też o ziołach, ich magii i symbolice. W Krzywej Jabłonce na uczestników czekała także wystawa fotografii Zofii Kity pt. „Mistyczny świat karpackich wierzeń”.
 
Pozostała część wieczoru poświęcona została na warsztaty kulturoznawcze. Szczawniczanie - etnograf Jolanta Jarocka -Bieniek mówiła o duchach, demonach, boginkach i czarownicach w kulturze i sztuce dawnych Pienin, Stanisława Wiercioch o zwyczajach związanych z wypasem owiec, Jan Majerczak o powstawaniu stroju góralskiego. Tematyką wykładu Andrzeja Dziedziny-Wiwra poety i gawędziarza była magia obrzędów, gwary i stroju ludowego górali pienińskich.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij