Opera Armida na zakończenie tegorocznych Barokowych Eksploracji

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.08.22 17:50 / news / czytano 3380 / opinie 0

To był szczególny wieczór podczas którego sala szczawnickiego Dworku Gościnnego wypełniła się po brzegi. Podczas finału piątej edycji Barokowych Eksploracji polskim widzom zaprezentowana została po raz pierwszy w Polsce opera „Armida”.

Opera "Armida" to późnobarokowa z 1766 r. dramma per musica, napisana dla Księcia Schwarzenberg, właściciela zamku Česki Krumlov, która została przed kilku laty zrekonstruowana i przedstawiona widzom w ramach projektu Florea Theatrum, pod dyr. Marka Stryncla. Libretto "Armidy" napisał Marco Coltellini, muzykę Giuseppe Scarlatti na podstawie „Jerozolimy wyzwolonej” Torquato Tasso. "Armida" stanowi pomost między opera barokową a klasyczną. Dzieło opowiada o czasach krucjat chrześcijańskich i walki o Jerozolimę. W rolę tytułową Armidy wcieliła się Alice Martini.

- To dla nas wielki dzień, przymierzaliśmy się do tego wieczoru już kilka lat wspólnie z Markiem Strynclem i przyjaciółmi Czechami, którzy współpracują z nami i są stałymi gośćmi festiwalu Barokowe Eksploracje. Mam wielką radość i przyjemność zaprezentować wspaniałych muzyków, którzy przedstawią dla Państwa operę Armidę, którą sami wynaleźli w archiwach zamku czeskich królów i przywrócili ją publiczności czeskiej, a dzisiaj również polskiej. To jest polska premiera "Armidy" - mówiła podczas rozpoczęcia dyrektor artystyczny festiwalu Agnieszka Żarska. Była to także okazja, by podziękować osobom, partnerom i instytucjom, które wsparły festiwal.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal sięgnął do włoskich źródeł muzyki i sztuki baroku. W programie znalazły się koncerty w Szczawnicy w Dworku Gościnnym, w kościele pw. św. Antoniego w Czerwonym Klasztorze oraz Starej Lubowli na Słowacji oraz w kościele pw. św. Mikołaja w Czechach w miejscowości Humpolec.

Organizatorem międzynarodowego festiwalu „Barokowe Eksploracje” było stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, współorganizatorem Fundacja Andrzeja Mańkowskiego- Szczawnica, Partnerem strategicznym Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, mecenasem Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica. Festiwal został zorganizowany ze wsparciem finansowym Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej, Ministerstwa Kultury Republiki Słowackiej, ZEW Niedzica S.A., Muzeum w Czerwonym Klasztorze, Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, Instytutu Słowackiego w Warszawie, Instytutu Polskiego w Bratysławie, oraz Czeskiego Centrum w Warszawie.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij