Z wizytą w Spojenej Skole w Spiskiej Starej Vsi

Fot. Arch. szkoły 2013.09.25 15:07 / news / czytano 2097 / opinie 0

20. września uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych udali się z wizytą do Spojenej Skoly w Spiskiej Starej Wsi.

To tutaj tym razem odbyły się, ich wspólne z młodzieżą słowacką, warsztaty plastyczne i literackie realizowane w ramach projektu „Dunajec- wspólna rzeka- wspólna sprawa”. Tematyka zajęć skupiała się wokół baśni i legend związanych z Dunajcem. 
 
Uczestnicy warsztatów plastycznych uczyli się zaplatać wianki, na wzór tych, które jak głoszą baśnie, czyli słowackie „rozpravky”, zakładały na głowę wodne boginki. Technika wykonania wianków oraz pomysł tworzenia okazał się dla uczniów z Polski czymś nowym. Wianki powstające na zajęciach zachwycały prostotą użytych materiałów i finezją splotów. 

Zajęcia literackie były z kolei okazją do „spotkania” ze Skamenenym hadem. Legenda o skale, która powstała w wyniku czarów skłoniła do dyskusji, co jest prawdą, a co fantastyką w legendach. Młodzież świetnie sobie radziła przy czytaniu tekstu, bo koledzy ze Słowacji tłumaczyli trudniejsze słowa polskim uczniom.

Spotkanie na Słowacji było prawdziwą ucztą dla duszy i ciała. Uczestnicy warsztatów nie tylko realizowali się w praktycznym działaniu, ale tez mieli okazję do wielowymiarowego poznania baśni o wodnikach i pięknych boginkach. Obejrzeli bowiem film nakręcony w dolinie Dunajca, będący ekranizacją wyżej wspomnianych baśni oraz uczestniczyli w spotkaniu autorskim. Podczas tego ostatniego mieli okazję poznać jednego z autorów książki „Vodníkove zlaté kačky”, Petera Glocko oraz ilustratora drugiego jej wydania, Martina Kellenbergera. 

Partnerzy Słowaccy okazali się wspaniałymi gospodarzami. Zadbali nie tylko o strawę duchową, dla uczniów z Polski przygotowali bowiem przepyszne drożdżowe bułeczki, które wzmocniły i tak radosny już nastrój. Wizyta w Spiskiej Starej Wsi była kolejnym elementem realizowanego w ZPO projektu „Dunajec- wspólna rzeka- wspólna sprawa”, który powstał w oparciu o Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Dwa dni wcześniej odbyły się zajęcia z nauki pływania, a 19 września 2013 r. warsztaty ekologiczne. Zarówno jedne, jak i drugie miały miejsce w Sromowcach Niżnych. W przypadku pierwszym uczniowie ,w polsko-słowackiej grupie, poznawali tajniki utrzymywania się na wodzie, w drugim pogłębiali swoją wiedzę o przyrodzie, przemierzając „naučny chodnik”, czyli ścieżkę dydaktyczną.
 
W najbliższym czasie planowana jest wspólna wycieczka do Starej Lubowni i Czerwonego Klasztoru, sprzątanie brzegów Dunajca, dwujęzyczna prelekcja na temat ochrony przyrody w Polsce i na Słowacji oraz spływ łodziami Przełomem Dunajca. Równolegle do tych działań trwają prace nad utworzeniem Izby Historii Flisactwa. Wszystko to ma sprzyjać wzajemnemu poznaniu się i integracji między uczniami z Sromowiec i Spiskiej Starej Wsi. Obserwując serdeczne relacje uczniów i nauczycieli z obydwu szkół uczestniczących w projekcie można wysnuć wniosek, że proces ten postępuje dużymi krokami. 
 
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013
Autor: Aneta Markus / Oprac. red.
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij