Tradycja połączyła pokolenia

Fot. 2019.10.15 17:44 / news / czytano 626 / opinie 0

Edukacja regionalna to jeden z głównych celów działalności Koła Gospodyń Wiejskich Maniowy. Panie w okresie od czerwca do października realizowały projekt  sfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Małopolska Lokalnie edycja 2019 pt. „Moje i Twoje dziedzictwo, międzypokoleniowa edukacja”.

Działania projektowe to warsztaty, w których uczestnicy uczniowie Szkoły Podstawowej w Maniowach oraz „Wesołego Przedszkola” zapoznali się z etapami powstawania chleba oraz sporządzania tradycyjnych "moskoli". Dzieci zapoznały się ze sprzętami gospodarczymi takimi jak cepy, młynek żarnowy, przetaki, recica, dziyzka, korytko, miarka. Poznały również historię dawnej wsi Maniowy, dzisiaj zatopionej pod taflą jeziora czorsztyńskiego.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem, dzieci z radością piekły moskole i robiły masło w kiernicce, a chleb ze śmietaną i cukrem oraz kawa zbożowa były najlepszym rarytasem. 

Główne cele, które zrealizowano podczas tego projektu to przede wszystkim zapoznanie dzieci i młodzieży z lokalnym dziedzictwem, kształtowanie u nich szacunku do własnej tradycji i miłości do małej ojczyzny, a integracja międzypokoleniowa dzieci z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich pokazała, że różnice wiekowe nie są barierą do współdziałania, a wręcz przeciwnie walorem.

W projekcie uczestniczyło 60 dzieci, całkowity koszt projektu to 7200 z czego 5000 to dofinansowanie z FIO małopolska Lokalnie, a 2200 wkład własny niefinansowy KGW Maniowy. 

KGW Maniowy pragnie serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom projektu za chęć udziału, oraz zainteresowanie projektem, Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Maniowach oraz „Wesołego „Przedszkola, oraz paniom nauczycielkom za współpracę i zaangażowanie w działania projektowe.
Autor: Marek Wojtaszek
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij