Z wizytą w Muzeum Pienińskim im. Józefa Szalaya w Szlachtowej

Fot. 2019.03.22 18:51 / news / czytano 1998 / opinie 0

Od czwartku w Muzeum Pienińskim w Szlachtowej można oglądać wystawę pt. „Dr Józef Kołączkowski – założyciel Zakładu Wodoleczniczego w Szczawnicy”.

Życie i działalność Józefa Kołączkowskiego i jego rodziny zobrazowała Dyrektor Muzeum Pienińskiego Pani - Barbara Węglarz.
Przypomnienie postaci Józefa Kołączkowskiego, a tak naprawdę Józefa Wierciocha, postaci niezwykle znaczącą w historii Szczawnicy wpisuje się w organizowane co roku w Muzeum Pienińskim "imieniny Józefa" zapoczątkowane od patrona Muzeum Józefa Szalaya.

Józef Kołączkowski urodził się w 1842 roku w Szczawnicy Górnej w rodzinie wielopokoleniowych gospodarzy. Pobierał nauki u ówczesnego księdza, następnie wyjechał do szkoły w Starym Sączu. Po ukończeniu gimnazjum podjął studia medyczne na UJ w Krakowie a w 1874 otrzymał tytuł doktora wszech nauk. Po ukończeniu studiów początkowo mieszkał w Nowym Sączu, gdzie był ordynatorem szpitala, natomiast w 1875 przeniósł się do Szczawnicy. Praktykował w zakładach wodoleczniczych za granicą. W 1876 wszedł w spółkę z siostrami Gawrońskimi, co oznaczało dokończenie budowy „Murowańca”, obecnie willa „Marta”. Kołączkowski dzierżawił zakład wodoleczniczy w Parku Wodnym oraz wykupił od chłopów przylegające podnóże góry Bryjarki, gdzie w 1889 roku utworzył własny zakład wodoleczniczy „Hydropatia” oraz pierwszą na Podhalu elektrownię. Frekwencja w zakładach sięgała do 1000 gości w ciągu sezonu. Żonaty z Marta Żochowską, mieli trzy córki: Józefę, Janinę oraz Marię – spadkobierczynię. Zmarł w 1925 roku. Rodzinny grób Kołączkowskich znajduję się na cmentarzu pod Huliną w Szczawnicy.
Autor: Oprac. red.
Źródło: FB Grzegorza Niezgody
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij