Szczawniccy Kameraliści koncertowali w Collegium Maius

Fot. K.Kordas 2018.03.06 17:04 / news / czytano 2298 / opinie 0

Szczawniccy Kameraliści, stanowiący zarazem wokalny trzon międzynarodowego Baroque Collegium 1685 na zaproszenie Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykonali unikatową staropolską muzykę w słynnej auli Collegium Maius. 

Okazją do zaprezentowania dzieł był uroczysty  Jubileusz, podsumowujący dorobek naukowy profesora literatury staropolskiej Wacława Waleckiego, specjalisty m.in. od twórczości Jana Kochanowskiego oraz Mikołaja Reja, a także badającego  dorobek Estreicherów. 

Baroque Collegium 1685 pod dyrekcją Agnieszki Żarskiej zaprezentowało „Pieśń nabożną” do słów Mikołaja Reja , której zapis pochodzący  z lat 40 XVI w, jest jednym z najstarszych polskich druków muzycznych oraz niezwykłą Pieśń Rokoszan Zebrzydowskiego datowaną na I dekadę XVII w. Oba utwory są częścią dorobku edytorskiego prof. Waleckiego. 

Krótkiego koncertu wysłuchało ponad 100 osób w tym Rektor Uj prof. Franciszek Ziejka oraz profesorowie z uczelni polskich, a także z Wiednia i Petersburga. Partie solowe wykonali: Jakub Mastalski, Wojciech Żarski oraz najmłodszy śpiewak Baroque Collegium 1685 - Bartłomiej Trzeszczoń, który od ponad roku jest związany z zespołem i śpiewając dyszkantem wykonuje wymagający  repertuar kantatowy, w tym Kantaty J.S.Bacha i dzieła G.F. Haendla.

Międzynarodowe Baroque Collegium 1685 zadebiutowało w 2016 r. Zespół założony i prowadzony przez Agnieszkę Żarską, wykonuje repertuar oratoryjno-kantatowy współpracując ze znakomitymi muzykami z wielu krajów Europy. Koncertował z sukcesem m.in. na festiwalach w Warszawie,  Nowym Sączu  i Bytomiu.
Autor: SCK
Zdjęcia: K.Kordas
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij