2014.02.23 12:15 / news / czytano 4411 / opinie 0
Otwarcie wystawy poprzedził wykład dr Wojciecha Frazika autora książki pt. „Emisariusz Wolnej Polski”, czyli biografia polityczna prof. Wacława Felczaka.
Wacław Felczak (1916-1993) odegrał istotną rolę w formowaniu się demokratycznej opozycji węgierskiej, która doprowadziła do upadku ustroju komunistycznego na Węgrzech w roku 1989 r.
Był on polskim historykiem, znawcą tematyki środkowoeuropejskiej, szczególnie węgierskiej i południowosłowiańskiej. W 1939 roku, po klęsce wrześniowej związał się z podziemiem i rozpoczął służbę kurierską. W czasie II wojny światowej, w latach 1940-1945 był kurierem Rządu RP na uchodźstwie między Londynem a krajem. Po zakończeniu wojny, do 1948 roku kontynuował działalność kurierską na rzecz rządu RP na emigracji.
W roku 1948 po długotrwałym śledztwie został skazany na dożywocie. Zwolniony z więzienia po ośmiu latach w październiku 1956 roku. Od 1958 był pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1975 komunistyczne władze zablokowały wniosek Uniwersytetu Jagiellońskiego o nadanie Wacławowi Felczakowi stanowiska profesora zwyczajnego. Dopiero po osiemnastu latach, w 1993 został mianowany profesorem. Był już wówczas śmiertelnie chory, wkrótce po otrzymaniu nominacji zmarł.
Dostępną w muzeum od ostatniego piątku ekspozycja „Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w służbie Niepodległej” ma na celu przybliżenie historii Zrzeszenia. W sposób symboliczny zaprezentowano w niej struktury i działalność organizacji. Przedstawiono działaczy czterech Zarządów Głównych WiN i Delegatury Zagranicznej. Ukazano działalność propagandową, zbrojną, wywiadowczą i samoobronę. Osobne plansze poświęcono zagadnieniu represji, infiltracji i likwidacji WiN przez komunistyczny aparat represji i władzy.
Do zwiedzania zaprasza Grupa Thermaleo i Uzdrowisko Szczawnica, które zorganizowało ją we współpracy z krakowskim oddziałem IPN.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz