W stronę źródeł – pieśń religijna górali spod Pienin i Gorców

2015.04.08 17:18 / news / czytano 1536 / opinie 0

W marcu br. ruszył projekt „W stronę źródeł – pieśń religijna górali spod Pienin i Gorców” realizowany wspólnie przez Fundację Dobra Wola z Krakowa, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy oraz Wiejskie Ośrodki Kultury w Ochotnicy Górnej, Ochotnicy Dolnej i Tylmanowej.

Celem projektu jest dokumentacja i rewitalizacja unikatowych śpiewów religijnych społeczności góralskiej zamieszkującej wszystkie miejscowości Pienin i część Gorców (Tylmanowa, Ochotnica Górna, Ochotnica Dolna, Ochotnica Dolna-Młynne).
 
Projekt zakłada stworzenie filmu dokumentalnego, ukazującego zarówno odbiorcom miejscowym, jak i zainteresowanym kręgom społecznym w całej Polsce fenomen funkcji i miejsca muzyki, muzykowania, śpiewania, w tym pieśni religijnej w życiu tej grupy góralskiej. Na płycie znajdą się wybrane przykłady nagranych śpiewów obejmujących cały okres liturgiczny. W okresie jesiennym zostanie zorganizowany cykl warsztatów wokalnych w celu podniesienia poziomu techniki wielogłosowego śpiewu oraz znajomości dawnego repertuaru religijnego. Warsztaty będą skierowane głównie do najmłodszego pokolenia mieszkańców. Zwieńczeniem projektu będzie zorganizowanie pierwszego w regionie Pienin i Gorców konkursu wokalnego na najlepsze wykonanie wielogłosowe religijnej i świeckiej pieśni pienińskiej i gorczańskiej. Zarówno warsztaty, jak i będący ich pokłosiem konkurs będą skierowane do różnych grup wiekowych, a zwłaszcza pasjonatów kultury ludowej, animatorów życia kulturalnego w regionie, zespołów folklorystycznych oraz zwykłych osób zainteresowanych tematem.

Region pienińsko-gorczański ciągle budzi zainteresowanie z powodu wciąż żywych tradycji kulturowych, do których zalicza się muzyka, a zwłaszcza poczucie wspólnoty opartej na śpiewie. Muzyczne tradycje tego regionu sięgają średniowiecza. Jednym z tutejszych fenomenów jest pieśń religijna, wyjątkowa na tle ludowej twórczości religijnej w Polsce. Lokalną manierę śpiewu wyróżnia m.in. wielogłos odmienny i genetycznie starszy od podhalańskiego, duża swoboda wykonawcza, zróżnicowana na poziomie lokalnym wariantowość wątków melo-rytmicznych, która jest podyktowana przekazem pamięciowym tej tradycji od wielu już pokoleń. 

Przy szybko zachodzących przemianach kulturowych jest to już nieomal ostatni moment na uchwycenie i udokumentowanie tego regionalnego fenomenu muzycznego tak głęboko osadzonego w miejscowej duchowości.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Planowane zakończenie - grudzień 2015.

KONTAKT: gorce.pieniny.spiew@gmail.com
Hanna Szarek, koordynatorka promocji medialnej: 792 928 080
Justyna Cząstka-Kłapyta, kierownictwo merytoryczne projektu: 608 618 517

POSŁUCHAJ O NAS:
http://www.polskieradio.pl/8/227/Artykul/1410068,Drogi-i-bezdroza-Milosierdzia
Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij