Jan Kubik: Końcowy produkt jest malowniczy

Fot. Arch. UG Krościenko n.D 2016.05.30 11:08 / news / czytano 3054 / opinie 0

Trwające od stycznia 2016 roku zajęcia w ramach realizacji  projektu pod nazwa „Tajemnica góralskich portek” przynoszą już pierwsze efekty.

W piątek 27 maja 2016r. budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Krościenku odbyły się kolejne zajęcia, podczas których uczniowie zaprezentowali zdobytą wiedzę. Jak mówi sam „mistrz” Pan Jan Kubik praca ta wymaga ogromnej cierpliwości i czasu ale końcowy produkt jest malowniczy.

Warto zaznaczyć ze  stroje  wyszywane przez Pana Jana słyną z  bogactwa i staranności haftów oraz wykończeń. Jego prace można podziwiać w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Toruniu, Lublinie oraz w Szczawnicy. Teraz uczy ludzi młodych przekazując im swoje umiejętności kroju, szycia i cyfrowania stroju góralskiego. Jest  to także międzypokoleniowa integracja, kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej uczestników zajęć, oraz identyfikowanie się z kulturą lokalną.

Projekt realizowany jest w ramach dotacji z programu Dziedzictwo kulturowe – Kultura ludowa i tradycyjna- zadanie MISTRZ TRADYCJI na który Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku otrzymała dotacje w wysokości 20 tys.złotych.

Projekt dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016-Dziedzictwo kulturowe – priorytet 3–Kultura ludowa i tradycyjna.

Autor: Krystyna Kubik
Źródło: UG Krościenko n.D
Zdjęcia: Arch. UG Krościenko n.D
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij