Włoska szkoła Dimidimitri na deskach Kinoteatru

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.01.19 12:00 / news / czytano 2620 / opinie 0

W piątek 18 stycznia, w szczawnickim Kinoteatrze Pieniny, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica, Gimnazjum Publicznego  w Szczawnicy  i Miejskiego Ośrodka Kultury podpisali umowę z włoską Szkołą Akrobatyki i Teatru Dimidimitri z Novary.

Głównym celem umowy jest utworzenie filii włoskiej szkoły w Szczawnicy, która będzie kształcić dzieci, młodzież oraz zainteresowanych dorosłych w umiejętnościach akrobatycznych, żonglerce i aktorstwie. Jest to pierwsza tego typu szkoła na terenie powiatu nowotarskiego a jej powstanie jest skutkiem współpracy szczawnickiej i włoskiej młodzieży, która rozpoczęła się rok temu spotkaniem w ramach programu Młodzież. Dofinansowany ze środków unijnych a realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy projekt, pozwolił wówczas dziesięcioosobowej grupie młodzieży na wyjazd do miejscowości Novara we Włoszech - niedaleko Mediolanu.

Podczas podpisania umowy stronę włoską reprezentował aktor i akrobata, były olimpijczyk Alessio Ricci, władze samorządowe – sekretarz miasta Tomasz Hurkała, gimnazjum – nauczycielka Małgorzata Gabryś, a MOK – dyrektor Piotr Gąsienica. Na znak otwarcia filii Alessio Ricci otrzymał symboliczny klucz do drzwi szkoły. Do Szczawnicy wraz z A. Riccim przybyli jego koledzy: Beppe Sinatra – instruktor teatru i clownady, Marco Miglia – instruktor żonglerki i prezydent szkoły – Mario Trapletti, by dać próbkę swych możliwości scenicznych. Aktorzy wystąpili w arcyzabawnym spektaklu komediowym z elementami żonglerki i akrobatyki – Kolacja u pani Zofii. Przedstawienie pełne gagów, humoru sytuacyjnego, brawurowo odegrane w języku „międzynarodowym” (mieszance słów angielskich, niemieckich, włoskich, a nawet polskich) było zrozumiałe dla licznie przybyłych widzów, którzy co rusz wybuchali śmiechem i nagradzali śmiałe wyczyny włoskich artystów spontanicznymi oklaskami.

W efekcie, na zapowiedziane pierwsze zajęcia warsztatowe, które odbyły się następnego dnia w sali gimnastycznej Gimnazjum Publicznego, przybyło kilkadziesiąt osób, głównie dzieci i młodzieży. Chętni zostali podzieleni na trzy grupy, które będą szkolić się w trzech specjalizacjach  Dimidimitri, tj. aktorstwie, żonglerce i akrobatyce. Do pomocy włoskim instruktorom zostali zaproszeni uczestnicy zeszłorocznych warsztatów w Novarze oraz chętni wolontariusze. Najbliższym celem artystycznym szczawnickiej filii jest przygotowanie spektaklu, który zostanie zaprezentowany w czerwcu br. w ramach programu unijnego Młodzież w działaniu pod nazwą Młodzi artyści, realizowanego przez szczawnicki MOK.

Autor: Alina Lelito / oprac.red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij