XV Letnia Filharmonia AUKSO w Pieninach

Fot. Alina Lelito 2014.08.07 20:55 / news / czytano 6948 / opinie 0

W przeddzień inauguracji  XV „Letniej Filharmonii AUKSO” po raz pierwszy w Pieninach, w sali Jazz Baru Dworku Gościnnego odbyła się konferencja prasowa z udziałem organizatorów  tego ważnego kulturalnego wydarzenia.

Udział w konferencji wzięli: dyrektor festiwalu Justyny Rekść-Raubo, prezes ZEW Niedzica S.A. Grzegorz Podlewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy Piotr Gąsienica oraz zastępca dyrektora ds. marketingu i reklamy Grupy Thermaleo i Uzdrowisko Szczawnica Weronika Świerczyńska-Głownia, która poprowadziła spotkanie.

Świerczyńska-Głownia poinformowała zebranych, że Grupa  Thermaleo i Uzdrowisko Szczawnica oraz powołana rok temu Fundacja Andrzeja Mańkowskiego samodzielnie, bądź wspólnie z innymi podmiotami realizuje projekty dbające o lokalną kulturę i podnoszące jej artystyczny poziom. Takimi projektami są organizowany obecnie po raz pierwszy OperArt Festiwal oraz właśnie XV Letnia Filharmonia AUKSO. Do roli centrum życia kulturalnego i artystycznego został powołany Dworek Gościnny, w którego sali głównej, foyer i sali kawiarni Jazz Baru będą się odbywać koncerty festiwalowe.

O historii festiwalu, czternaście lat temu zrodzonego na Podlasiu, opowiedziała dyrektor Rekść-Raubo. Zaczęło się od pomysłu znalezienia miejsca do pracy i koncertowania dla – wówczas jeszcze – studentów Akademii Muzycznej ze Śląska i ich Mistrza Marka Mosia, z dala od wielkomiejskich ośrodków. Takim miejscem o niezwykłej urodzie okazała się Suwalszczyzna. Teraz już po raz czternasty Orkiestra Kameralna Miasta Tychy jest gospodarzem Letniej Filharmonii AUKSO, w ramach której organizowane są koncerty skupione wykonawczo na tym zespole i jego repertuarze, także koncerty kameralne, będące recitalami sokistów występujących z orkiestrą, wydarzenia prezentujące sztukę lokalną np. wystawę fotograficzną, także spotkania, warsztaty i kursy mistrzowskie. Takie wątki pojawią się i będą rozwijane również w Pieninach.

O swoich pomysłach z roku 2008 i później 2010 – zorganizowania koncertów muzyki poważnej na scenie zbudowanej na lustrze wody Jeziora Czorsztyńskiego, wzbogaconych o  marzenia, by w roli artystów wystąpiła Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO koncertująca pod dyr. Marka Mosia wspomniał prezes Podlewski. Orkiestra ta ze względu na jej wysoki poziom artystyczny oraz fakt pochodzenia z rodzinnego miasta pana prezesa, była zawsze bliska jego sercu. Prezes Podlewski tymi pomysłami podzielił się z dyrektorem szczawnickiego MOK Piotrem Gąsienicą, który zaproponował zorganizowanie dodatkowych koncertów w Szczawnicy. Już w 2010 roku Szczawnicę odwiedził Marek Moś, dyrektor artystyczny Letniej Filharmonii AUKSO i zachwycił się położeniem Szczawnicy i Niedzicy. Jedynym problemem okazał się brak odpowiedniej sali. Półtora roku temu, gdy w Szczawnicy i Niedzicy pojawiła się dyrektor festiwalu Justyna Rekść-Raubo, wszystkie warunki do organizacji festiwalu były spełnione. Od 2011 r. bowiem działa już Dworek Gościnny, mający odpowiednie sale koncertowe. Dyrektor Piotr Gąsienica – jak sam powiedział - od dawna był przekonany o celowości realizacji tak ważnego wydarzenia kulturalnego, a jako dyrektor  Miejskiego Ośrodka Kultury, statutowo wspierającego istotne inicjatywy artystyczne, docenił fakt, iż festiwal wypełni lukę w ofercie kultury wysokiej i wsparł organizacyjnie ideę. W aspekcie współdziałania lokalnych organizacji i instytucji, realizacja przedsięwzięcia stała się możliwa.

Justyna Rekść-Raubo pokrótce przedstawiła założenia programowe. Pienińska odsłona XV letniej Filharmonii AUKSO rozpocznie się 8 sierpnia w Hali maszyn ZEW Niedzica koncertem etnicznym  „Muzyka gór” – w wykonaniu Zespołu VOŁOSI i Orkiestry AUKSO. Następnego dnia we foyer Dworku Gościnnego odbędzie się kameralny recital Aleksandra Świguta – fortepian i Marcina Zdunika – wiolonczela. W programie C. Debussy, M. Ravel, I. Strawiński. Bezpośrednio po koncercie będzie można spotkać się z lady Camillą Panufnik, żoną Andrzeja Panufnika, podczas promocji autobiograficznej książki kompozytora. Na zakończenie Letniej Filharmonii w Sali głównej Dworka zabrzmi Finałowy koncert orkiestrowy w wykonaniu dwóch skrzypków:  młodziutkiego 13.-letniego Antoniego Ingielewicza i Janusza Wawrowskiego oraz Orkiestry AUKSO. W programie Suita staropolska i Koncert skrzypcowy A. Panufnika oraz Koncert skrzypcowy W.A. Mozarta. Dyrektor wyraziła także nadzieję na kontynuację projektu w nadchodzących latach i rozwijanie w przyszłości współpracy między samorządami Polski północnej i południowej w ramach wspólnej misji kulturalnej i wzajemnej promocji regionów.




Autor: Alina Lelito
Zdjęcia: Alina Lelito
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij