Jubileusz 700-lecia Parafii Łapsze Niżne

Fot. Stanisław Tkaczyk 2013.06.06 22:48 / news / czytano 9448 / opinie 0

W minioną niedzielę w Łapszach Niżnych obchodzono jubileusz 700-lecia Parafii pw. św. Kwiryna. Mszy Świętej przewodniczył Metropolita Krakowski ks. Kardynał Stanisław Dziwisz.

Wieś Łapsze Niżne założył na początku XIV wieku Kokosz Berzewiczy i około 1313 roku przekazał ją zakonowi Bożogrobców z Miechowa. Wówczas cały Spisz należał do Węgier. Polscy Templariusze byli właścicielami i administrowali parafią aż do 1782 roku, podtrzymując w tym okresie polską mowę wśród mieszkańców Spisza. Kościół został ufundowany w 1310 roku przez założyciela wsi i jest jedynym kościołem w Polsce, któremu patronuje św. Kwiryn.

Jubileuszową Mszę świętą celebrował ks. Kardynał Stanisław Dziwisz wraz Prowincjałami Zakonu Franciszkanów, Pijarów, duchowieństwem i  przedstawicielami Zakonu Bożogrobców. Uczestniczyły w niej również poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej, Szkół, Związku Polskiego Spisza i Związku Podhalan. Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Dętej oraz Chóru Parafialnego. 

- 700 lat historii parafii św. Kwiryna w Łapszach Niżnych to przede wszystkim historia wiary. Sięgamy pamięcią do początków 14 wieku do założenia wsi. Od samego początku w centrum życia jej mieszkańców stał kościół wzniesiony ludzkimi rękami, który był znakiem przynależności zbiorowości lokalnej do wielkiej wspólnoty ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa. Od 700 lat na tej ziemi głoszone jest słowo Boże, sprawowane są sakramenty a wierny lud zbiera się przed Jezusem wyznając swą niegodność i grzechy uzyskując Jego przebaczenie - mówił w homilii Kardynał Dziwisz.

Metropolita Krakowski przypomniał biografię patrona parafii podkreślając iż: - Świętość się nigdy nie starzeje, dlatego św. Kwiryn wywodzący się z dzisiejszej Chorwacji nadal przemawia do nas ponad granicami państw, kultur i języków, przypomina nam ze wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga. Dziś pragniemy podziękować Bogu za dar wiary jaki otrzymali żyjący przed wiekami na tej ziemi i za to, że ten dar przekazywali kolejnym pokoleniom aż do naszych czasów - mówił.

Podczas uroczystości jubileuszowych grupa parafian wraz z proboszczem Mariuszem Skotnickim przygotowała festyn dla zaproszonych gości i mieszkańców, aby pokazać bogactwo spiskiej ziemi i Łapsz Niżnych. Były wystawy, kiermasze ukazujące twórczość ludową i kulturę regionu. Mieszkańcy podkreślali, że mocno cenią sobie tradycję przodków i związki z przeszłością.

Istotnym punktem uroczystości było poświęcenie i otwarcie spichlerza - Izby Regionalnej Sypaniec, w której oglądać można stare zachowane jeszcze do dzisiaj dokumenty i przedmioty kościelne. Specjalnie na tę okazję wydana została publikacja pt. „Z Dziejów Łapsz” w 700-lecie przybycia Bożogrobców na Zamagurze Spiskie. Książka pokazuje wszechstronny obraz Spisza i zawiera szereg historycznych fotografii. Jest owocem wieloletniej pracy kilkunastu autorów pochodzących z Łapsz.





Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Stanisław Tkaczyk
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij