Flisacy oficjalnie zainaugurowali 183. sezon

Fot. Anna Borkowska 2015.04.25 21:32 / news / czytano 6462 / opinie 0

Na przystani początkowej spływu w Sromowcach-Kątach odbyła się dzisiaj inauguracyjna Msza św. rozpoczynająca tegoroczny sezon flisacki w Pieninach. Eucharystii przewodniczył bp Damian Muskus biskup pomocniczy Kardynała Stanisława Dziwisza Metropolity Krakowskiego.

Mimo tego, że flisacy już niemal miesiąc spływają tratwami po Dunajcu, dzisiaj oficjalnie i tradycyjnie Mszą św. rozpoczęli tegoroczny sezon. Msza odprawiona została na przystani początkowej spływu, którą w zastępstwie metropolity krakowskiego odprawił wraz z proboszczami i księżmi sąsiednich parafii bp Damian Muskus. Po jej zakończeniu biskup poświęcił łodzie flisackie i spłynął jedną z nich. 

W homilii skierowanej do uczestników mówił o wyjątkowości krajobrazu Pienin, miejscu które służyć ma do odpoczynku po ciężkiej pracy, odpoczynku o który w Polsce coraz trudniej w konsekwencji czego cierpi rodzina.

W Mszy św. oprócz flisaków i ich rodzin uczestniczyli przedstawiciele lokalnych instytucji i władz samorządowych m.in. Bogusław Waksmundzki urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego, Tadeusz Wach wójt Gminy Czorsztyn oraz Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy.

Uroczystości na przystani w Sromowcach uświetnił flisacki chór, kapela Białopotocanie, poczty sztandarowe wraz z delegacją Bractwa Flisackiego p.w. Św Barbary z Ulanowa (woj. podkarpackie).

Co roku na chętnych do przemierzenia Przełomu Dunajca czeka około 250 flisackich łodzi. Sezon zakończy się 31 października. Trasa do Szczawnicy ma długość około 18 km i pokonanie jej zajmuje 2 godz. i 15 minut. Trasa do Krościenka jest o 5 km dłuższa i trwa o 0,5 godz. dłużej. Spływ przełomem Dunajca organizuje Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich działające od 1934 r.

Autor: mw
Zdjęcia: Anna Borkowska
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij