Kalwaria w Sromowcach Wyżnych dla parafian i turystów

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.06.11 14:34 / news / czytano 12034 / opinie 2

Droga Krzyżowa na Sołtysią Skałę budowana od zeszłej jesieni jest już otwarta i poświęcona. Dzieło inicjatywy lokalnej jest także dodatkową pienińską atrakcją turystyczną.

Dwieście pięćdziesiąt metrów stromej drogi wyciętej w zboczu Sołtysiej Skały - 582 m n.p.m. w Pieninach Czorsztyńskich z pewnością stanie się dodatkową atrakcją regionu. Miejsce jest łatwo dostępne a widoki ze szczytu atrakcyjne. Przy wejściu widocznym z drogi z Krośnicy do Niedzicy jest mały parking oraz pomnik na cześć fundatora terenu Andrzeja Kaczmarczyka, parafian którzy budowali Kalwarię Sromowską oraz inicjatora ks. proboszcza Parafii Sromowce Wyżne p.w. Św. Stanisława B.M. Józefa Bednarczyka.

Na górę prowadzi ponad sto pięćdziesiąt żwirowo-drewnianych schodów, które zakręcając siedmiokrotnie tworzą swoistą leśną serpentynę. Przy drodze i na szczycie góry znajduje się trzynaście małych krzyży - stacji Drogi Krzyżowej oraz jeden duży krzyż, który jest XII stacją "Pan Jezus na krzyżu umiera". Na wszystkich małych krzyżach oprócz nazwy stacji, znajduje się nazwa jednej ulic w Sromowcach Wyżnych. Wzdłuż całej trasy rozmieszczone są ławeczki. Ostatnie stacje znajdują się w miejscu, z którego można podziwiać Pieniny, Magurę Spiską, Pogórze Spisko-Gubałowskie oraz Tatry.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Upolu2014.01.05 20:01
Bardzo fajna rzecz - zwłaszcza , że wykonana przez mieszkańców wspólnie !! Ładnie zagospodarowana i służy i tubylcom i przyjezdnym
Czecho2013.08.19 21:08
Byłem, oglądałem i się zastanawiałem, dlaczego to Kalwaria Sromowska a nie Sromowiecka?
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij